LandCruiserAdventureClub - Auta https://landcruiser.pl/czytelnia/auta Thu, 21 Nov 2024 11:07:06 +0100 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl klub@landcruiser.pl (LandCruiserAdventureClub) Land Cruiser 250 z najnowszymi technologiami https://landcruiser.pl/czytelnia/auta/artykuly-o-toyota-land-cruiser-j25/1446-legendarna-terenowka-z-najnowszymi-technologiami https://landcruiser.pl/czytelnia/auta/artykuly-o-toyota-land-cruiser-j25/1446-legendarna-terenowka-z-najnowszymi-technologiami

Przez ponad 70 lat Land Cruiser zyskał globalną renomę ze względu na swoją siłę, niezawodność oraz zdolność do radzenia sobie w najtrudniejszych warunkach. Z czasem auto ewoluowało, łącząc ponadprzeciętną sprawność w jeździe off-roadowej z codzienną użytecznością, nowoczesnymi technologiami i przyciągającą wzrok stylistyką.

2024 New Landcruiser 250 Sand Dynamics 003

Najnowsza odsłona Land Cruisera to przełomowy model, który ma jeszcze lepsze właściwości jezdne w terenie, wykorzystując nową platformę ramową GA-F. Auto jest przy tym bardzo funkcjonalne, kabina jest wygodna, a bagażnik pojemny. Kierowca zyskał jeszcze lepszą widoczność, a auto zostało zaprojektowane tak, by było łatwe w naprawie lub dostosowaniu do własnych potrzeb.

„Założyliśmy, że Land Cruiser powinien być przede wszystkim praktycznym i przystępnym samochodem terenowym. W ten sposób wracamy do korzeni Land Cruisera, co będzie miało kluczowe znaczenie dla przyszłości tego modelu” - wyjaśnia główny inżynier Keita Moritsu.

2024 New Landcruiser 250 Combo 001

„Powrót do korzeni” widoczny jest w stylistyce nowej generacji Land Cruisera, która jest pełna ostrych linii i ponadczasowa. Auto wygląda solidnie, a jego najmniejsze detale zostały dopracowane tak, by zwiększyć jego funkcjonalność. Przykładem tego jest projekt przedniego pasa. Żeby zwiększyć pole widzenia i zmniejszyć martwe pole bezpośrednio przed pojazdem obniżono środek maski. Z kolei podniesione boki pomagają wyczuć szerokość auta. Co więcej, wszystkie elementy zostały zaprojektowane tak, by zmniejszyć ryzyko ich uszkodzenia podczas jazdy w trudnych warunkach. Land Cruiser został także dopracowany pod kątem aerodynamiki, by zapewnić odpowiedni przepływ powietrza, chłodzenie silnika i hamulców, czy poprawić właściwości jezdne.

We wnętrzu połączono materiały najwyższej jakości z odpornością na zniszczenie. W kabinie może podróżować do siedmiu pasażerów, a bagażnik jest pojemny. Układ ekranów, przełączników i pokręteł został rozplanowany tak, by wszystko było pod ręką, a obsługa poszczególnych funkcji intuicyjna. Przed kierowcą są nowe 12,3-calowe cyfrowe zegary. Boczki drzwi oraz obudowa deski rozdzielczej wykonane są z materiałów, które zapewniają ochronę kolanom podczas jazdy w terenie, a fotele zostały zaprojektowane tak, żeby dawały jak najwięcej komfortu podczas jazdy w terenie.

2024 New Landcruiser 250 Sand Interior and Details 014

Nowego Land Cruisera napędza udoskonalony turbodoładowany silnik Diesla o pojemności 2,8 l i mocy 205 KM/ 151 kW, który został połączony z automatyczną skrzynią biegów Direct Shift o ośmiu przełożeniach. Maksymalny moment obrotowy wynosi 500 Nm, a samochód jest w stanie pociągnąć przyczepę o masie do 3500 kg. Pod koniec 2025 roku w gamie Land Cruisera zadebiutuje wersja z układem mild hybrid 48V. Auto będzie mieć lepsze osiągi przy cichszej i płynniejszej pracy, jednocześnie właściwości jezdne, także w trudnych warunkach, pozostaną na tym samym poziomie.

Nowy Land Cruiser ma doskonałe właściwości terenowe, jednocześnie zapewnia też komfort w codziennym użytkowaniu, także w ruchu miejskim. Za sprawą konstrukcji opartej na ramie, której możliwości zwiększa zastosowanie nowej platformy GA-F, auto jest mocne i sztywne, a zaawansowane układy Multi-Terrain Select i Multi-Terrain Monitor zapewniają dodatkowe wsparcie w najtrudniejszych warunkach.

Nowy Land Cruiser jest pierwszym autem w historii modelu z elektrycznie wspomaganym układem kierowniczym, który jest bardziej bezpośredni i ułatwia manewrowanie. Nowością jest także system rozłączania przedniego stabilizatora (SDM), co przekłada się na większe zdolności terenowe oraz większy komfort na drogach. Auto otrzymało też nowy układ hamulcowy, w przednim zawieszeniu zastosowano nowy, niezależny układ podwójnych wahaczy, przeprojektowano tylny most oraz udoskonalono system utrzymujący stałą prędkość w terenie (Crawl Control).

2024 New Landcruiser 250 Sand Dynamics 025

Inżynierowie Toyoty dopracowali Land Cruisera pod kątem komfortu podróżowania i wyciszenia wnętrza. Nadwozie zostało lepiej uszczelnione, wykorzystano także więcej materiałów wygłuszających. Nowy Land Cruiser jest komfortowy za sprawą zastosowania konstrukcji ramowej na platformie GA-F o wysokiej sztywności. Zestrojenie zawieszenia stabilizuje przechyły nadwozia i niweluje nurkowanie nadwozia. Zastosowano też nową konstrukcję mocowania silnika oraz nadwozia.

Nowego Land Cruisera wyposażono w najnowszy pakiet systemów bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy Toyota T-MATE, które pomagają uniknąć zderzenia lub zminimalizować jego skutki. Pakiet obejmuje najnowszą generację systemu Toyota Safety Sense z ulepszonymi możliwościami i większym zakresem wykrywania potencjalnych zagrożeń.

]]>
michal@horodenski.pl (Michał Horodeński) LC J25 Wed, 20 Nov 2024 10:48:14 +0100
10 ciekawostek o nowym Land Cruiserze 250 https://landcruiser.pl/czytelnia/auta/artykuly-o-toyota-land-cruiser-j25/1445-10-ciekawostek-o-nowym-land-cruiserze-250 https://landcruiser.pl/czytelnia/auta/artykuly-o-toyota-land-cruiser-j25/1445-10-ciekawostek-o-nowym-land-cruiserze-250

Nowa Toyota Land Cruiser ma wszystkie cechy dużego, prawdziwego samochodu terenowego, łącząc jednocześnie codzienną funkcjonalność i komfort użytkowania. Wytrzymałość, niezawodność i zdolność do radzenia sobie w najtrudniejszych warunkach są cenione przez klientów we wszystkich częściach świata. W nowej odsłonie auto odwołuje się do ponad 70-letniego dziedzictwa modelu, a zarazem wykorzystuje najwięcej technologicznych nowinek w historii.

2024 New Landcruiser 250 Sand Dynamics 005

Prawdziwy samochód terenowy

Land Cruiser to najdłużej produkowany model w historii Toyoty, a jego historia sięga lat 50. XX wieku. Przez dekady samochód zbudował renomę mocnego i niezawodnego pojazdu, który bezpiecznie dowiezie swoich pasażerów do wybranego miejsca.

Projektując nową odsłonę Land Cruisera Toyota oparła się na fundamentalnych wartościach tego auta – najwyższej jakości, wytrzymałości i niezawodności. Inżynierowie połączyli sprawdzone przez lata rozwiązania z najnowszymi technologiami. Samochód zapewnia też komfort, funkcjonalność i wszechstronność w codziennym użytkowaniu.

Nowy Land Cruiser to cały czas prawdziwy samochód terenowy za sprawą konstrukcji opartej na ramie, której możliwości zwiększa zastosowanie nowej platformy GA-F. To pierwsza generacja w historii modelu, w której zastosowano elektryczne wspomaganie kierownicy oraz system rozłączania przedniego stabilizatora. Auto ma przeprojektowane zawieszenie oraz układ hamulcowy, a 2,8-litrowy turbodoładowany silnik wysokoprężny został opracowany z myślą o jak najlepszych właściwościach jezdnych oraz równowadze między osiągami a zużyciem paliwa. Możliwości klasycznego, stałego napędu na cztery koła pozwala wykorzystać 8-biegowa skrzynia automatyczna Direct Shift.

2024 New Landcruiser 250 Sand Dynamics 011

Wyjątkowy styl Land Cruisera

W stylistyce auta widać liczne nawiązania do jego kultowych poprzedników – począwszy od dużego napisu TOYOTA z przodu auta. Nowy Land Cruiser został zaprojektowany tak, by nie było wątpliwości, że to niezawodny i wytrzymały samochód terenowy. Prostota projektu nadaje mu ponadczasowy charakter, a jego ostre linie zwracają na siebie uwagę także ruchu miejskim.

Projektując nadwozie nowego Land Cruisera szczególnie istotna była funkcjonalność - poszczególne elementy stworzono tak, by dobrze znosiły jazdę w trudnych warunkach i były łatwe do wymiany w przypadku ich uszkodzenia. Priorytetem było również zapewnienie kierowcy jak najlepszej widoczności do przodu i na boki. Żeby zwiększyć pole widzenia i zmniejszyć martwe pole bezpośrednio przed pojazdem obniżono środek maski.

W kabinie jest miejsce dla pięciu lub siedmiu pasażerów, a bagażnik jest bardzo pojemny. Fotele zostały zaprojektowane z myślą o jak największym komforcie podróżowania, a kokpit kierowcy jest intuicyjny w obsłudze, nawet podczas jazdy w trudniejszym terenie. O wygodę i bezpieczeństwo podróżowania dbają najnowsze systemy multimedialne, łączności oraz bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy.

2024 New Landcruiser 250 Sand Dynamics 015

10 zaskakujących faktów o nowej Toyocie Land Cruiser:

 

1. Obiekt testowy Toyoty w Shibetsu był poligonem testowym nowego Land Cruisera. Samochód został sprawdzony w miejscu, które odwzorowuje najbardziej wymagających warunki z różnych części świata. W trakcie prac rozwojowych auto testowano także na Bliskim Wschodzie i w Australii. 


2. Początki Land Cruisera sięgają 1951 roku i Toyoty BJ, protoplasty najbardziej legendarnej terenówki marki.

3. Od tamtej pory Toyota sprzedała na całym świecie 10,4 miliona egzemplarzy wszystkich generacji auta. System utrzymujący stałą prędkość w terenie (Crawl Control) w nowym Land Cruiserze służy do utrzymywania niskiej prędkości podczas jazdy w terenie i zjazdów ze wzniesień. Dostępnych jest pięć różnych ustawień prędkości odpowiednio dostosowanych do różnych nawierzchni i wzniesienia.

4. System Multi-Terrain Select (MTS) dostosowuje pracę układu kierowniczego, hamulcowego i napędu do różnych typów nawierzchni w terenie – od błota, przez piach i kamienie, aż po głęboki śnieg.

5. Elektrycznie unoszone drzwi bagażnika ułatwiają dostęp do przestrzeni ładunkowej. Otwierana niezależnie tylna szyba zwiększa wygodę.

6. Układ mild hybrid 48V dołączy do gamy Land Cruisera pod koniec 2025 r. Będzie to pierwszy Land Cruiser w historii z opcjonalnym napędem hybrydowym.

7. Nowy Land Cruiser jest pierwszą Toyotą, w której zastosowano system rozłączania przedniego stabilizatora (SDM), co przekłada się na większe zdolności terenowe oraz większy komfort na drogach.

8. Multi-Terrain Monitor ułatwia bezpieczne poruszanie się w trudnym terenie. System wyświetla nie tylko najbliższe otoczenie dookoła samochodu, ale pokazuje także to, co znajduje się pod pojazdem, co ułatwia precyzyjne manewrowanie.

9. Inżynierowie nowego Land Cruisera ogromną wagę przywiązali do wyciszenia auta oraz redukcji wibracji m.in. poprzez zastosowanie opon ze specjalnie do tego auta zaprojektowanym bieżnikiem.

10. Land Cruiser jest pierwszym modelem Toyoty, w którym można zamówić wnętrze z tapicerką z nowego, wytrzymałego materiału SUMITEX, który powstaje z mocnej przędzy wyprodukowanej z przetworzonego plastiku PET.

2024 New Landcruiser 250 Bronze Statics 006

]]>
michal@horodenski.pl (Michał Horodeński) LC J25 Wed, 20 Nov 2024 10:00:18 +0100
Toyota Land Cruiser ROX – jak wam się spodoba, to zobaczymy https://landcruiser.pl/czytelnia/auta/artykuly-o-toyota-land-cruiser-j25/1441-toyota-land-cruiser-rox-jak-wam-sie-spodoba-to-zobaczymy https://landcruiser.pl/czytelnia/auta/artykuly-o-toyota-land-cruiser-j25/1441-toyota-land-cruiser-rox-jak-wam-sie-spodoba-to-zobaczymy

Na targach SEMA producenci samochodów i akcesoriów prezentują swoje koncepcje i propozycje, pokazując nierzadko pojazdy marzeń. Jednym z takich może być najnowsze wcielenie Land Cruisera nazwanego ROX, czyli Recreation Open eXperience. Jest nawet przypuszczenie, że auto może trafić do produkcji.

LandCruiser250 SEMA2024 Calty 10

Takie przypuszczenia ma serwis enginepetrol.com, który zapytał przedstawicieli Toyoty o możliwą przyszłość tego modelu na rynku, na co uzyskał odpowiedź: „Nie mamy jeszcze oficjalnego stanowiska, ale SEMA to dla nas okazja do eksploracji i testowania nowych pomysłów. CALTY Land Cruiser ROX to projekt koncepcyjny i będziemy obserwować reakcję publiczności”. Nie jest to rzecz jasna żadne potwierdzenie, ale też brak wyraźnego zaprzeczenia w takiej odpowiedzi.

LandCruiser250 SEMA2024 Calty 08

LandCruiser250 SEMA2024 Calty 03

ROX został upracowany przez należące do Toyoty studio Calty Design Research Incorporated (CALTY), które nawiązując do historycznego już modelu J4 usunął dach przykrywając go miękką tkaniną i dając pasażerom poczucie kontaktu ze światem zewnętrznym w czasie jazdy. Land Cruiser J4 był ostatnim modelem oferowanym z miękkim dachem i nadwoziem typu pick-up. Generacja J70 też była sprzedawana z miękkim dachem i kładzioną do przodu przednią szybą, ale już wyłącznie jako pojazd czteromiejscowy J70 lub J71 z krótkim rozstawem osi.

LandCruiser250 SEMA2024 Calty 06

LandCruiser250 SEMA2024 Calty 07

CALTY Land Cruiser ROX został opracowany i zmodyfikowany w taki sposób, by po usunięciu blach dachu, ze szkła została tylko przednia szyba, ale kierowca nie odczuwał różnicy w sztywności nadwozia. W tym celu inżynierowie z ośrodka badawczo-projektowego Toyoty w Saline w stanie Michigan zmodyfikowali konstrukcję: przecięli słupek C na pół, usunęli słupek D i zlikwidowali dach. Następnie zamontowano miękki dach w postaci odsuwanej do tyłu rolety oraz dodano wzmocnienie w postaci pałąka bezpieczeństwa między słupkami C.

LandCruiser250 SEMA2024 Calty 04

LandCruiser250 SEMA2024 Calty 05

Dodatkowo samochód został wyposażony w liczne akcesoria, jak stalowe zderzaki, wyciągarkę z zaczepem szeklowym, progi, ucha do wyciągania z przodu i z tyłu, dodatkowe oświetlenie. Obręcze kół o średnicy 18 cali obuto w ogumienie BF Goodrich Mud Terrain KO3 w rozmiarze 37x12.5.

LandCruiser250 SEMA2024 Calty 02

Paka otwiera się jak w klasycznym pick-upie, a koło zapasowe zainstalowano na ramieniu z rur stalowych. Na pace zgrabnie zamontowano kanistry, a można tę przestrzeń powiększyć przez złożenie ściany grodziowej i tylnej kanapy. W kabinie uwagę przykuwa czarno-brązowa tapicerka.

LandCruiser250 SEMA2024 Calty 09

 

]]>
marcin@landcruiser.pl (Marcin Łobodziński) LC J25 Tue, 05 Nov 2024 20:08:49 +0100
Toyota Land Cruiser 71 w nowej odsłonie https://landcruiser.pl/czytelnia-2/auta-2/artykuly-o-toyota-land-cruiser-j7-2/1429-toyota-land-cruiser-71-w-nowej-odslonie https://landcruiser.pl/czytelnia-2/auta-2/artykuly-o-toyota-land-cruiser-j7-2/1429-toyota-land-cruiser-71-w-nowej-odslonie

Konstrukcyjnie Land Cruiser serii 70 miał swoja premierę… w 1984 roku. W 1995 roku Europa powitała jego następcę J9, ale są kraje, gdzie tę obchodzącą właśnie 40-lecie konstrukcję można kupić w salonie i cieszyć się jazdą nową, terenową Toyotą na dwóch sztywnych mostach…

 

2024.06.03 LC71 BLUE5514

 

Gdy stoję przed zaparkowaną 71-ką mam mieszane uczucia. Najnowsza wersja tego auta to fajne reflektory ledowe, OKRĄGŁE jak w pierwszych autach serii, wystające na boki kierunkowskazy i do tego niesamowite zegary. A poza tym garbata i niezgrabna maska, która w czasie jazdy lekko faluje. Co jeszcze kryje to auto?

PODWOZIE

Tu nie zmieniło się NIC. Nadal rama, dwa sztywne mosty, reduktor i napęd 4x4 z dołączanym "przodem", bez międzyosiowego układu różnicowego. Do tego z tyłu resory piórowe i sprzęgiełka na przedniej piaście. Czy to źle? Absolutnie nie. Właśnie za to wszyscy kochają J7, za jego pancerne napędy i trwałość podzespołów.

 

2024.06.03 LC71 BLUE5352

 

SILNIK

Osoby, które spędziły za kierownicą różnych wersji J7 sporo czasu i mają porównanie, bardzo chwalą motor 1GR-FE, czyli benzynowe, wolnossące V6 o pojemności 3956 cm3 i mocy 235 KM. Jest po prostu bardzo dynamiczny, od razu reaguje na gaz, sprawdzony w wielu Land Cruiserach. Pod maską tego modelu znajdziemy jeszcze diesla 1VD-FTV, czyli V8 o pojemności 4461 cm3. Jednak teraz do gry wchodzi motor 1GD-FTV, 4-cylindrowy diesel o pojemności 2755 cm³, który nabyć można z automatyczną skrzynią biegów, czyli dokładnie taki sam zestaw jaki obecnie oferowany jest dla HILUXA REVO. Australijscy testerzy obu diesli twierdzą, że na wydmy bardziej sprawdzi się nowy diesel z automatem, w trudny teren zaś V8 z manualna przekładnią. To drugie rozwiązanie ma po prostu wolniejsze, bardziej precyzyjne przełożenia na pierwszym biegu. Miałem okazję jeździć tym najnowszym dieslem. Automat to jest to na co czekałem w J7, jednak diesel 2.8l nie reaguje tak na pedał przyspieszenia, jakbym tego oczekiwał.

 

2024.06.03 LC71 BLUE5527

 

NADWOZIE

Akwarium, tak czuje się ktoś wrzucony do wnętrza tego auta i delektujący się ogromną powierzchnią szyb. Tu nic się nie zmieniło od lat 80-tych. To samo z tyłu – podwójne, otwierane na boki drzwi z kołem zapasowym i lampy w zderzaku, zamiast w słupkach (tu znajdziemy tylko światło przeciwmgielne, cofania i czarne zaślepki). Ale gdy przyjrzymy się temu autu dokładnie, znajdziemy więcej smaczków z epoki, np. uchylane ręcznie, trójkątne szybki jak w „dużym Fiacie” czy wysuwaną ręcznie teleskopową antenę do radia. Nowe auto to także zmiany – czyli zupełnie nowy przód auta z okrągłymi, ledowymi lampami i wystające na boki kierunkowskazy. Dla mnie nowy wygląd – pierwsza klasa. Tylko maska, wybrzuszona niepotrzebnie pod intercooler. Jest też zbyt mało sztywna, potrafi drgać w czasie jazdy.

 

2024.06.03 LC71 BLUE5428

 

WNĘTRZE

Cała aranżacja, elementy podstawowe, które widzimy, właściwie pozostało po staremu. Te same welurowe fotele, które w bogatszych wersjach mogą być obszyte skórą, kształt deski, składana kanapa, odsuwane szybki dla pasażerów z tyłu i… popielniczki.

Co zatem jest inaczej? Akurat w egzemplarzu, który oglądam, przede wszystkim dźwignia od automatu, a obok niej tradycyjna wajcha do zmiany napędów. Na desce znajdziemy też pomieszanie tradycyjnych rozwiązań i nowoczesności. No bo kto teraz jeszcze produkuje samochody z suwakami do sterowania nawiewów? A obok tego znajdziemy przyciski asystenta zjazdu, wypalania DPF-a, elektrycznie sterowanych lusterek, wyłącznik systemu stabilizacji jazdy… Wszystko żywcem wyjęte z nowego Hiluxa. Również kierownica z przyciskami sterującymi i dźwigienką tempomatu.

Zupełnie nowe, oryginalne i po prostu super są zegary. Jest to kolorowy wyświetlacz z motywem przypominający wskaźniki… Land Cruisera 40. Przepiękne…

 

2024.06.03 LC71 BLUE5473

 

NA DRODZE

Diesel 2.8l o mocy ponad 200 KM jest dla tego auta więcej niż wystarczający. Może nie startuje z miejsca jak benzyna 4.0, ale mocy mu nie brak. Jednak to, na co warto zwrócić uwagę, to fakt, że auto dostało nowe systemy bezpieczeństwa. Na szybie czołowej pojawiła się więc kamera monitorująca jazdę wraz z np. asystentem linii. Dodatkowo na wyświetlaczu zegarów znajdziemy wręcz identyczne menu jakie widzimy obecnie w każdej Toyocie wraz informacjami o spalaniu, odtwarzanym utworze radia, itp. Co ciekawe, w tym aucie znajdziemy tylko dwie poduszki powietrzne (dla kierowcy i pasażera). W Australii, aby to auto spełniało nowe wymogi bezpieczeństwa, dopuszczalny DCM podniesiono do 3510 kg i… jako taka „ciężarówka” auto nie musi spełniać ostrzejszych norm.  

 

 

PODSUMOWANIE

Po co właściwie kupować coś co korzeniami tkwi w latach 80-tych? Jeśli zadajesz sobie to pytanie patrząc w cennik takich aut, które trzeba sprowadzić gdzieś z dalekiego kraju, gdzie nie obowiązują surowe normy ekologiczne i porównujesz z najnowszym J25 to wychodzi, że wydatek jest podobny. Jednak gdy myślisz o aucie na wyprawę daleko, w miejsca, gdzie liczy się trwałość, właściwie wybór jest tylko jeden - J7. Będzie spartański, niewygodny, głośny. Będzie się gorzej prowadził na asfalcie, ale na pewno dowiezie cię na miejsce, w razie awarii naprawi go każdy mechanik (Toyoty jeżdżą wszędzie). I wróci. I dlatego chciałbym takie auto mieć.

 

Tekst i zdjęcia: Ireneusz Rek, BLUEPHOTO.PL

 

https://www.youtube.com/watch?v=uOFK5e1j2NE

 

]]>
irek@bluephoto.pl (irko) LC J7 Fri, 05 Jul 2024 07:20:21 +0200
Hilux Revo - BezAsfaltu4x4 https://landcruiser.pl/czytelnia-2/auta-2/artykuly-o-toyota-hilux-2/1424-hilux-revo-bezasfaltu4x4 https://landcruiser.pl/czytelnia-2/auta-2/artykuly-o-toyota-hilux-2/1424-hilux-revo-bezasfaltu4x4

 
Biało-czarna Toyota Hilux Wojtka jest kojarzona w środowisku landcruiserowym od kilku lat, ale przyszedł czas na zmianę. Auto z wielkim logo BezAsfaltu 4x4 jest rozpoznawalne na ulicy, ale niebawem zmieni właściciela. A na co przesiądzie się Wojtek i jakiego auta będziemy teraz wypatrywać na ulicach i bezdrożach? O tym i o swoim jeszcze obecnym Hiluxie opowiada jego właściciel.

 

Hilux BezAsfaltu 02

 

Hiluxa kupiłem w 2019, to był czas kiedy specjalizowaliśmy się już w organizacji wyjazdów do Azji, do byłych państw ZSRR – opowiada Wojtek. – Jeździliśmy Land Roverem, ale doszliśmy do wniosku, że to jest trochę niebezpieczna marka. Serwis tam praktycznie nie istnieje, z częściami jest problem, więc padł wybór na Toyotę.

Dla Wojtka Toyota Hilux to nie tylko auto wyprawowe, ale też jeżdżąca wizytówka jego sklepu offroadowego, który oferuje akcesoria i te akcesoria starał się zawsze wyeksponować. Choć nie wszystko widać od razu, jak 100-litrowy zbiornik na ciepłą wodę, webasto, zabudowę szufladową czy wyposażenie pozwalające nie tylko przespać się, ale i w miarę komfortowo żyć z dala od cywilizacji.

Samochód został wyposażony w zabudowę paki typu hardtop polskiego producenta Concept, a na niej spoczywa aluminiowy bagażnik dachowy Upracks i namiot ARB Simpson III z przedsionkiem, markiza tylna ARB 125 i markiza boczna FRONT RUNNER 250+ściany. Co ciekawe, całkiem nowa i jeszcze nie używana . Na dachu kabiny Wojtek umieścił bagażnik dachowy Front Runnera, na którym mocuje niezbędne na wyjazdach akcesoria. Aby to wszystko udźwignąć samochód został przygotowany i zabezpieczony od spodu kompletem osłon. Zawieszenie fabryczne poszło w odstawkę, a w jego miejsce zamontował zestaw Peddersa i większe koła na stalowych felgach.

Choć auto miało służyć na dalekie wyprawy do Centralnej Azji, to nigdy tam nie pojechało, bo zaraz po zakupie wybuchła pandemia, która pokrzyżowała wszelkie plany.

 

Hilux BezAsfaltu 04

Dlaczego Hilux?

 

Wojtek wybrał pickupa całkowicie świadomie.

Wybraliśmy Hiluxa dlatego, że w pick-upie można dość bezkarnie zabudować tę strefę komfortu, a w razie czego pakę zawsze można wymienić.

Niestety wyboru silnika jeszcze wtedy nie było, choć niedługo po zakupie pojawił się nowy motor 2.8, z którym jak twierdzi Wojtek “minął się” o kilka tygodni. Wbrew wielu negatywnym opiniom, jego zdaniem jednostka 2.4 nie jest za słaba, zwłaszcza w terenie. Tym bardziej łączona z manualną skrzynią biegów. Gorzej jest na szosie, ale głównie w górach, gdzie brakuje nie tylko mocy, ale i stałego napędu na cztery koła, jak w Land Cruiserach. Zdaniem Wojtka przyzwyczajonego do napędu w Land Roverze jest to jedyna z większych wad technicznych tego samochodu.

Na odcinkach dojazdowych podczas wypraw i tak nie jeździ za szybko ze względu na gabaryty i masę. Samochód gotowy do wyprawy waży ponad 3 tony i jest blisko swojego dmc. W takich warunkach słabszy diesel Hiluxa wystarcza i spełnia swoje zadanie.

Hilux nie rozczarował Wojtka i dał mu dokładnie to, czego oczekiwał - całkowitą niezawodność.

– Nigdy nic się nie zepsuło, w sensie nie miałem żadnej usterki, a ma przejechane 140 tys. km, z czego dużą część kilometrów przejechał w terenie – opowiada z zachwytem o Toyocie.

Najczęściej w samochodzie robił serwis przedniego zawieszenia, które jego zdaniem jest trochę za delikatne i dość często trzeba je sprawdzać. Nie były to awarie, które zatrzymywały auto na trasie, ale na przykład po wyjeździe trzeba było ustawiać na nowo geometrię. Traktuje to jako nieco ponadstandardowy serwis. Dość delikatne są też zwrotnice które mają tendencje do wyginania i na które trzeba uważać w trudnym terenie. Częstego serwisu wymagają hamulce bębnowe, które po przejechaniu wody czy błota przestają prawidłowo działać.

Jedną z istotnych wad Hiluxa jest zdaniem Wojtka zbyt mały zbiornik paliwa (80 litrów), którego powiększenie jest możliwe, ale pogarsza się wtedy nieco kąt rampowy co wpływa negatywnie na właściwości terenowe ale w samochodzie wyprawowym nie ma to aż takiego znaczenia tym bardziej że zmiana jest naprawdę symboliczna.. Więc na dalsze wyjazdy polecanym rozwiązaniem jest wymiana zbiornika na większy.

 

Hilux BezAsfaltu 03

 

Co po Hiluxie?

 

Zamiana to ogromny dylemat dla Wojtka. Wstępnie celuje w Hiluxa 2.8, tylko problemem jest dostępność tego silnika w bogatszych wersjach wyposażenia, a to wyposażenie nie jest mu do niczego potrzebne. Idealnym samochodem byłby Hilux DLX z silnikiem 2.8. Taki niestety nie istnieje.


Druga opcja to Land Cruiser 100 od znajomego z Włoch, która nie jest skorodowana, a to już więcej niż połowa sukcesu. Na dzień publikacji artykułu jeszcze nie był zdecydowany, natomiast jest zdecydowany sprzedać swoje bardzo zadbane i sprawdzone w boju auto.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Q3bF2T8BHY0

 

]]>
michal@horodenski.pl (Michał Horodeński) HILUX Mon, 03 Jun 2024 07:36:40 +0200
Land Cruiser HZJ73 – Janek https://landcruiser.pl/czytelnia-2/auta-2/artykuly-o-toyota-land-cruiser-j7-2/1416-land-cruiser-hzj73-janek https://landcruiser.pl/czytelnia-2/auta-2/artykuly-o-toyota-land-cruiser-j7-2/1416-land-cruiser-hzj73-janek

Land Cruiser HZJ to samochód-llegenda, którą bardzo wielu chciałoby mieć, ale niewielu jest na tyle odważnych, aby sprostać temu wyzwaniu i przemierzać świat autem tak pancernym, trwałym, ale jednak wymagającym. Przedstawiamy wam auto, które ma ciekawą historię i przeszło wiele dość nieoczywistych zmian.

 JZJ73 galka 2V6A8604

 Jaki jest Land Cruiser HZJ73? Przede wszystkim pod maską posiada niezawodne serce, czyli 6-cylindrowego, rzędowego, wolnossącego diesla o pojemności 4164 cm3. Ten niewysilony motor, dający zaledwie 132 KM i 320 Nm, jest bardzo trwały, o ile jego pompa paliwowa jest w dobrej kondycji. Karoseria to dosyć rzadki widok na naszych drogach, czyli kabriolet ze zdejmowanym dachem i kładzioną na maskę szybą przednią. Rama w rozmiarze mid-size osadzona jest na sztywnych mostach i oldschoolowych, ale za to niezaprzeczalnie trwałych, resorach piórowych.

 

JZJ73 galka 2V6A8629

Egzemplarz Janka jest niezaprzeczalnie oryginalny i z ciekawą historią. Wyprodukowany w 1991 roku (kwalifikuje się na auto zabytkowe) w ręce obecnego właściciela trafił w 2006 roku z przebiegiem 227 tys. km. Niewątpliwie zakupiony był sercem, a nie rozumem, za tanio i za szybko. Po pierwszych oględzinach okazało się, że jest w nienajlepszym stanie, niewiele w nim działa. Na jego najpilniejsze naprawy zainwestowano równowartość zakupu! Korzyścią z tego był fakt, że auto przeszło naprawdę dokładną weryfikację, wymieniono w nim absolutnie wszystko czego potrzebowało oraz… dodano klimatyzacje (z J8).   

JZJ73 galka 2V6A8739

Niestety samochody japońskie z tamtych lat oprócz trwałości znane są ze słabej jakości karoserii. Również i to auto nie ominął ten problem. Konieczna była kompleksowa naprawa blacharska. Ponieważ ten samochód był budowany z sercem, bardziej jako spełnienie marzeń niż tylko z potrzeby posiadania terenówki, padła decyzja o… wymianie całej karoserii na inną, pozbawioną problemu korozji. W roku 2012 właściciel odbył bardzo emocjonującą podróż do Włoch z których na kołach wrócił kolejnym Land Cruiserem J7, tym razem z idealną karoserią, ale z uszkodzonym i nielubianym motorem włoskiej firmy VM.

I tak z dwóch samochodów powstał jeden. Land Cruiser miał wówczas na zegarach 295 450 km

Przeprowadzone prace:

  • karoseria z auta sprowadzonego z Włoch, w bardzo dobrym stanie
  • oryginalna rama, wypiaskowana i zabezpieczona antykorozyjnie i pomalowana
  • mosty (przód i tył) poddane renowacji, wymieniono wówczas wszystkie zużyte elementy (również gumowe)
  • zamontowano oryginalny kompletny wydech, chłodnicę, tylne tarcze kotwiczne
  • przeprowadzono regenerację zacisków hamulcowych
  • przed złożeniem samochodu wszystkie śrubki i drobne elementy samochodu po oczyszczeniu ocynkowano
  • założono 2 nowe reflektory, sprzęgło i łożysko oporowe
  • wyciszono wnętrze poprzez oklejenie blach matami STP
  • zamontowano dobry system nagłaśniający

Podczas rozmowy oglądam zdjęcia z prac. Każdy dzień to kolejny folder. I tak dzień po dniu, wszystkie etapy renowacji na fotografiach. Ogrom pracy.

Auto odwdzięczyło się wożąc właściciela na wyprawy przez Europę, Ukrainę, Rosję, Uzbekistan, Tadżikistan, Kazachstan. Ponieważ jest to auto typowo wyprawowe, używane podczas wakacyjnych, dalekich wyjazdów, poza nimi spędzało czas w garażu. Niejeżdżone zimą zachowało się w doskonałym stanie bez grama rdzy. 

JZJ73 galka 2V6A8728

Właściciel auta włożył w jego renowacje wiele serca. Gdy zaglądamy do garażu okazuje się, że i tu ma wiele ciekawych skarbów. Co na przykład? Dwa kolejne laminowane dachy, już bez wycięcia na namiot, pozwalające „ucywilizować” auto. I jeszcze jeden, tym razem miękki. Do tego zapasowy silnik, pompa wody i pompa paliwowa, nieużywane, kupione „na wszelki wypadek” i zabierane na wyprawy. Komplet foteli, całe mnóstwo pudełek z częściami… 

JZJ73 galka 2V6A8779 

WYPOSAŻENIE AUTA

  • nadstawka z zamontowanym na stałe namiotem dachowym z wejściem od środka i z zewnątrz. Wewnątrz dwa materace.
  • Komplet mebli ze sklejki.
  • Blokada tylnego mostu ARB z kompresorem umożliwiającym pompowanie opon.
  • Wyciągarka 12000 lb ze sterowaniem pilotem i liną syntetyczną.
  • Oryginalne WEBASTO
  • Klimatyzacja !
  • Przetwornica 24/12 V
  • Przetwornica 24/230V
  • Metromierz z małą przetwornicą zasilającą 24/12V
  • Radio CB z dwiema antenami ( tył lub przód )
  • Radio z CD i USB
  • Lodówka absorpcyjna 12/230V
  • Oświetlenie wewnętrzne ledowe.
  • 2 halogeny dalekosiężne Hella
  • Światła do jazdy dziennej.
  • Dodatkowe światło tylne.
  • Stalowy zderzak przedni
  • Stalowy zderzak tylny z dwoma odchylanymi ramionami (na koło i kanister)
  • Robione na zamówienie progi boczne
  • Highlift z uchwytem montowanym na koło zapasowe
  • Wodoodporne pokrowce na siedzenia
  • Dodatkowy fotel kierowcy RECARO sterowany elektrycznie z podgrzewaniem i wentylacją.
  • Opony BF Goodrich AT 235/85/17

PODSUMOWANIE

Land Cruiser HZJ 73 jest bardzo ciekawą opcją dla osób, które nie chcą długiego i mało zwrotnego auta, ale potrzebują więcej miejsca niż to oferowane w popularnym u nas modelu 70/71. Dłuższa część pasażerska i bagażowa skutkują możliwością wykonania chociażby takiej zabudowy jak prezentowana na zdjęciach oraz… spania w kabinie (auto wyposażone jest w system stelaży, dzięki którym można wewnątrz zbudować łóżko jedno- lub dwuosobowe po pochyleniu foteli).

JZJ73 galka 2V6A8731

Atutem auta jest zdejmowany, laminowany dach. Jest oczywiście ciężki i nieporęczny, ale… daje możliwość zamiany i uzyskania innej funkcjonalności. W opisywanym aucie najczęściej zamontowany jest ten z zamocowanym na stałe namiotem dachowym. Jednak właściciel, jeśli nie potrzebuje tego balastu, zamienia go zna zwykły (ma dwa rodzaje, standardowy i podwyższany „holenderski”) lub miękki. Ze względu na budowę zawieszenia (piórowe, sztywne mosty) na asfalcie nie prowadzi się tak „osobowo” i wygodnie jakbyśmy chcieli, jednak odwdzięcza się, gdy zjedziemy z utwardzonego szlaku. Tu uderzenie w kamień nie przestawia geometrii ani nie uszkadza zawieszenia. Jest po prostu pancerne.

 Tekst i zdjęcia: Ireneusz Rek, bluephoto.pl

]]>
irek@bluephoto.pl (irko) LC J7 Fri, 12 Apr 2024 13:18:39 +0200
Nowy Land Cruiser 250 - pierwsza jazda https://landcruiser.pl/czytelnia/auta/artykuly-o-toyota-land-cruiser-j25/1412-nowy-land-cruiser-250-pierwsza-jazda-test-opinia-wrazenia https://landcruiser.pl/czytelnia/auta/artykuly-o-toyota-land-cruiser-j25/1412-nowy-land-cruiser-250-pierwsza-jazda-test-opinia-wrazenia

Nie mam najmniejszych wątpliwości, że Toyota Land Cruiser 250 jest najlepszym land cruiserem, jaki kiedykolwiek powstał. Jeśli nadal będzie trzymał jakość, a na to się zanosi. Jeździłem nim przez cały dzień po drogach i bezdrożach Szkocji, a oto co mam do powiedzenia na jego temat.

Toyota Land Cruiser 250 Prado 021

Oczywiście określenie “najlepszy” zawsze rodzi pewne wątpliwości, bo wszystko zależy od preferencji. Dla jednych najlepszy jest i będzie Land Cruiser 70 z oczywistych względów. Inni za najlepszego uznają Land Cruisera 300, a nawet 200 ze względu na silnik i komfort jazdy. Ja w określeniu najlepszy szukam zawsze złotego środka pomiędzy wszystkimi preferencjami. Pod tym względem nowy Land Cruiser 250 jest nie tylko lepszy od poprzednika, ale także od najnowszych modeli z rodziny Station Wagon i Heavy Duty.

Toyota Land Cruiser 250 Prado 003

To już nie żaden kompromis – Prado bierze wszystko co najlepsze 

Zastosowanie części z innych modeli zawsze kojarzy się z oszczędnościami. Toyota tak postąpiła z nowym Land Cruiserem i wiąże się to z oszczędnościami, ale ze względu na to, że bazuje na dobrych modelach, efekt jest znakomity. Otóż rama w całości została przejęta z Land Cruisera 300, co oznacza większą sztywność i wytrzymałość. Dopasowano punkty mocowania zawieszenia, nadwozia i silnika wraz z układem przeniesienia napędu, więc nie jest identyczna, ale baza to 1 do 1 Land Cruiser 300. Co więcej, nawet rozstaw osi czy kół jest identyczny. 

Toyota Land Cruiser 250 Prado 008

Tym samym powstał samochód o gabarytach bardzo zbliżonych do najnowszego Station Wagona, ale zaprojektowany trochę po europejsku, a trochę po amerykańsku. Po europejsku wygospodarowano w kabinie dużo miejsca, zwłaszcza z tyłu, gdzie pasażerowie będą mieli więcej przestrzeni na nogi niż w Land Cruiserze 300 i więcej na szerokość niż w Land Cruiserze 150. Wnętrze zagospodarowano w taki sposób, by z tak samo pojemnej kabiny jak w modelu 300 wycisnąć jak najwięcej, np. cieńsze są oparcia foteli, mniej jest plastyków na desce rozdzielczej i panelach drzwi. Bagażnik dzięki bardzo kanciastemu kształtowi stał się jeszcze bardziej pojemny i jeszcze bardziej praktyczny, choć nie każdemu będzie odpowiadało koło umieszczone pod podłogą (od zewnątrz rzecz jasna).

Toyota Land Cruiser 250 Prado 013

To, co mocno zwraca uwagę w nowym Land Cruiserze, to bardzo łatwy w obsłudze kokpit, nieprzerośnięte ekrany, prosty kształt i dużo schowków, a także świetna jakość wykonania, pomimo iż miałem do czynienia z egzemplarzem przedprodukcyjnym. Pozycja za kierownicą jest bliska doskonałości, a przednie fotele są bardzo wygodne. Pomimo iż słupki A są mocno wysunięte do przodu, to są też odpowiednio cienkie, a przednia szyba jest niemal płaska, więc widoczność pozostaje świetna - lepsza niż w ostatnich generacjach land cruiserów. Jedno co mi kompletnie nie pasowało, to kształt zewnętrznych lusterek, które mogłoby być szersze. Wracając do podwozia, bo od ramy zaczęliśmy, to po raz pierwszy zrezygnowano z pneumatyki, z adaptacyjnego tłumienia amortyzatorów, a jedynym rozwiązaniem sterowanym elektrycznie jest odłączany stabilizator. Krok w tył - powiedzą jedni. Krok w dobrym kierunku - powiedzą inni. Tymczasem ja mówię, że to złoty środek pomiędzy prostotą modelu 70, a dobrymi właściwościami jezdnymi modelu 300.

Toyota Land Cruiser 250 Prado 016

Toyota Land Cruiser 250 Prado 015

I tak właściwie to nie ma się tu co zepsuć, bo jeśli zamierzacie jeździć Land Cruiserem na wyprawy, to raczej nie wersją Executive czy First Edition, a więc i tak bez rozłączanego stabilizatora. Komfort resorowania jest nieporównywalnie wyższy niż w jeszcze prostszym Land Cruiserze 70. Natomiast właściwości jezdne są bardzo porównywalne z Land Cruiserem 300, który prowadzi się świetnie, tylko jest nieco bardziej komfortowy. Choć w pewnych sytuacjach nawet mniej, bo elektrycznie wspomagany układ kierowniczy w modelu 250 utrzyma auto na pasie ruchu czy wspomoże manewr omijania przeszkody, a w czasie parkowania nie wymaga tyle siły przy obracaniu kierownicą co układy hydrauliczne. A właściwości terenowe? 

Toyota Land Cruiser 250 Prado 018

Land Cruiser 250 ma tylko jedną wadę - długi tylny zwis. Zastąpienie fabrycznego zderzaka akcesoryjnym wydaje się więc nieuniknione, jeśli macie zamiar pokonywać trudniejszy teren. Ale poza tym jest świetny. Trakcja jeszcze lepsza niż w poprzedniku 150, a w przeciwieństwie do niego niemal wszystkie wersje mają dwie blokady dyferencjałów - centralną i tylną. Niższa masa daje przewagę nad Land Cruiserem 300, a większy rozstaw kół nad Land Cruiserem 70. Zawieszenie przednie poprawiono w zakresie skoku o 10 proc. i rzeczywiście pracuje sprawniej na wykrzyżach. Jednak to system A-TRC będzie nadrabiał w zakresach, poza które układ poprzecznych wahaczy nie jest w stanie wyjść. Działa niewyobrażalnie dobrze, przynajmniej, a mam wrażenie, że dużo sprawniej niż w obecnym Hiluxie.

Toyota Land Cruiser 250 Prado 019

Jeśli zaś wybierzecie jedną z dwóch najdroższych wersji i włączycie system SDM, czyli odłączycie przedni stabilizator, możecie liczyć na skok przedniego zawieszenia o 20 proc. większy w stosunku do modelu 150 z systemem KDSS. Przynajmniej tak wynika z informacji Toyoty, bo w praktyce trzeba by to zmierzyć. Niemniej – taka wartość robi już wrażenie. Ciekawostką może być prześwit poprzeczny, który w testowym samochodzie był większy z tyłu niż z przodu. Otóż pod mostem na ciśnieniu 2,3 bara w ogumieniu było to równe 24 cm, a z przodu tylko niewiele ponad 21 cm.

Toyota Land Cruiser 250 Prado 020

2.8 pod maską, to przecież silnik z 70 i Hiluxa 

Choć podobnie jak wy uważam “szkoda, że nie ma wersji benzynowej”, to jednocześnie wcale nie uznaję silnika 2.8 za nieodpowiedni do Land Cruisera. Z pewnością najciekawsza jest wersja hybrydowa, ale koniec końców diesel 2.8 to dokładnie taka jednostka, jakiej naprawdę potrzebujemy. Stosunkowo prosta i znana już od 2014 roku, czyli od 10 lat z Land Cruisera i od kilku lat z Hiluxa. A na świecie, za powiedzmy dekadę, zamienna z tym, co znajdzie się pod maską Land Cruisera 70. Tylko skrzynie biegów nie będą pasowały. 

Toyota Land Cruiser 250 Prado 017

Maksymalne 204 KM mocy i 500 Nm momentu obrotowego to w praktyce lepsze parametry niż mogłoby się wydawać, kiedy myślimy o silniku czterocylindrowym. 2,8 litra pojemności to więcej niż w konkurencyjnych jednostkach, np. Forda Rangera, które mają tylko 2 litry. Oczywiście będziemy gdzieś tam wzdychać do silników sześcio- czy tym bardziej ośmiocylindrowych, ale w mojej opinii zamontowane w Land Cruiserze 2.8 jest odpowiedzią na potrzeby naszego rynku, a jednocześnie prawdopodobnie jedynym silnikiem, jaki Toyota mogła nam zaoferować. Atutem nowego-starego silnika są nie tylko drobne modyfikacje (zmieniona turbosprężarka i wzmocniony alternator), ale przede wszystkim skrzynia biegów AL80F, która ma osiem przełożeń o większej rozpiętości i ciaśniejszym zestopniowaniu w niskim zakresie. Kiedy porównamy przełożenia od pierwszego do czwartego, to każde jest krótsze niż w Land Cruiserze 150, a przełożenie wynoszące 1 pojawia się dopiero na szóstce, kiedy w 150 było piątym. Dalej, siódemka nowej przekładni jest dłuższa niż szóstka w poprzedniej, a mamy jeszcze ósemkę, która podczas jazd testowych włączała się przy 105 km/h.

Toyota Land Cruiser 250 Prado 009

Toyota Land Cruiser 250 Prado 012

Jazda z nową przekładnią jest jak jazda z nowym silnikiem. Choć nie utracił on żadnej ze swoich cech, to pracuje w innych warunkach. Nie musi przeciągać obrotów podczas dynamicznego rozpędzania, tylko zmieniając biegi częściej, skrzynia wprowadza go częściej w optymalny zakres obrotów. Dodatkowo skrzynia biegów na przekładni hydrokinetycznej ma sprzęgło wielopłytkowe z funkcją lock-up, które blokuje wahania obrotów silnika i bezwładność przekładni. Dzięki temu jazda na jednym biegu bardziej przypomina jazdę ze skrzynią manualną, a reakcje silnika na przyspieszenie są bardziej naturalne. Auto stało się dynamiczniejsze, przynajmniej subiektywnie, bo nie miałem możliwości wykonania pomiarów czy porównania, ale ogólnie jeździ się przyjemniej. Ponadto widać potencjał na spadek zużycia paliwa mniej więcej o litr, ale już na autostradzie może być on większy.

Toyota Land Cruiser 250 Prado 004

Nie było okazji sprawdzić Land Cruisera z przyczepą, ale producent oferuje możliwość ciągnięcia przyczepy z dopuszczalną masą całkowitą do 3,5 tony i masą własną do 3,15 t. Natomiast ładowność według danych katalogowych to od 820 do 600 kg, zależnie od masy własnej, czyli wersji samochodu. Moim zdaniem nowy Land Cruiser jest najlepszym land cruiserem w historii, bo:

• Dostał ramę od modelu z linii Station Wagon - mocniejszą, potężniejszą, większą niż dotychczas, dającą większy rozstaw kół.

• Ma najprzestronniejsze i najwygodniejsze wnętrze w całej gamie Land Cruisera.

• Dostał zawieszenie o sprawdzonej konstrukcji, ale większym skoku.

• Ma równie dobre, a jednocześnie uproszczone konstrukcyjnie zawieszenie, co może pozytywnie wpłynąć na trwałość.

• Ma wygodniejszy układ kierowniczy i pakiet systemów bezpieczeństwa, jakich do tej pory w żadnym Land Cruiserze jeszcze nie było.

• Wciąż ma sprawdzony i najlepszy z możliwych stały napęd na cztery koła.

• Dostał standardowo (prócz jednej wersji Prestige) dwie blokady dyferencjałów.

• Ma jeszcze lepiej pracującą elektronikę offroad.

• Wciąż ma silnik od poprzednika i Hiluxa, ale i z Land Cruisera 70, co daje wiarę w jego trwałość i niezawodność, a parametry są w zupełności wystarczające.

• Dostał nową skrzynię biegów, która zmieniła na korzystniejszą charakterystykę pracy silnika.

• Jest lepiej wyciszony, zwłaszcza od strony silnika.

https://www.youtube.com/watch?v=zMFHCmXYnLY

]]>
michal@horodenski.pl (Michał Horodeński) LC J25 Fri, 05 Apr 2024 09:18:11 +0200
Land Cruiser BJ70 – kolejny rodzynek z Mazur https://landcruiser.pl/czytelnia-2/auta-2/artykuly-o-toyota-land-cruiser-j7-2/1397-land-cruiser-bj70-kolejny-rodzynek-z-mazur https://landcruiser.pl/czytelnia-2/auta-2/artykuly-o-toyota-land-cruiser-j7-2/1397-land-cruiser-bj70-kolejny-rodzynek-z-mazur

Na Mazury, pełne dzikich szutrowych szlaków, przybywamy dosyć często. Czasami, tak jak w ubiegłych latach, przyjeżdżamy nie sami, a w grupie ludzi ciekawych świata, którzy poprzez naszą imprezę z cyklu TERRA MAZURIA pragną zobaczyć to, co najlepsze w tych stronach. Czasami poza przyrodą znajdujemy coś więcej, np. świetnie utrzymanego Land Cruisera BJ70. Jak tak zachowane auto trafiło w te strony?

 

J7 mazury 2V6A1385

 

Zaparkowany pod pensjonatem Rybaczówka nad jeziorem Bocznym nieopodal Giżycka nie pozwalał przejść obojętnie. Właściciel obiektu, Kamil, którego  Land Cruisera HZJ 73 również opisywaliśmy na naszych łamach, z uśmiechem pokazał otwartą dłoń z kluczykami. To auto Kuby, jego przyjaciela, które wypożyczył specjalnie, żeby pokazać je nam - fanom Land Cruiserów. A jest co oglądać…

ZAKUP

Z Kubą kupowali je wspólnie. Wówczas nie rozróżniali modeli, szukając mniej auta terenowego, a bardziej ładnie zachowanego klasyka. Obejrzeli wiele LJ-ek na sprężynach z silnikiem głównie 2,4 w dieslu aż trafił się on - biały Land Cruiser z zupełnie innym przodem, zawieszeniem piórowym i 3,5-litrowym motorem diesla. Nie wiedzieli, że postanowili nabyć dosyć niecodzienny na naszym rynku model tego auta. Wiedza o odmianach, różnicach, silnikach przyszła później. Na początek przywieźli go do domu i… na pół roku zamknęli w garażu. Kuba, zawodowy marynarz, wypłynąłbowiem w kolejny, półroczny rejs.

 

J7 mazury 2V6A1433

 

RENOWACJA

Po powrocie okazało się, że niejeżdżone, zamknięte w wilgotnym wnętrzu garażu auto  znacznie skorodowało. Było marzeniem Kuby o ciekawym klasyku, nie potrzebował zardzewiałego żelaza do błota. Land Cruiser został więc rozebrany do ostatniej śrubki, wypiaskowano ramę i karoserię, naprawiono z użyciem jak największej liczby oryginalnych części. Po półtora roku jedynym jego nowoczesnym elementem zostało… radio. Samochód zyskał też żółte tablice pojazdu zabytkowego.  

 

J7 mazury 2V6A1436

 

BJ70

Jaka jest historia auta, które dane nam było obejrzeć, a nawet  sprawdzić na drodze? Jeśli zajrzycie do naszego działu TOYOPEDIA zauważycie, że model J7 opisany mamy w dwóch kategoriach: Ligh Duty oraz Heavy Duty. Toyota, wprowadzając w 1984 roku na rynek nowy model auta, chciała aby kierowcy LC dostali samochód bardziej nowoczesny, komfortowy, zbudowany na zawieszeniu sprężynowym. Jednak pamiętając o tym, że terenówki czasami mają ciężkie życie i klientom potrzebne sa również bardziej wytrzymałe pojazdy, wprowadziła bardziej terenową odmianę modelu 70. Autom z linii HD pozostawiono zawieszenie piórowe oraz silniki o większej pojemności. Na rynki takie jak europejski oferowano głównie te bardziej komfortowe wersje LD, te twarde oferując raczej odbiorcom instytucjonalnym jak straż pożarna czy inne służby.

A jaki jest opisywany Land Cruiser? To auto wyprodukowano w 1986 roku. W zawieszeniu ma to wszystko co powinien mieć pojazd HD, czyli resory piórowe. Dodatkowo lekko inny wygląd zewnętrzny z charakterystycznymi z przodu, widocznie szerszymi błotnikami i wystającymi guzami kierunkowskazów. Tył to atrapy lamp w karoserii i właściwymi kloszami zamontowanymi w zderzaku. W niektórych krajach po prostu istniał przepis wymagający widoczności lamp również z boku, pod kątem 30 st a w Land Cruiserze były one zasłonione kołem zapasowym. Pod maską 4-cylindrowy, rzędowy diesel o pojemności 3431 cm3, może nie najwyższej mocy, bo tylko 90 KM, ale każdy z nich daje satysfakcję...

Poza tym reszta to to samo co w wersji LJ, przy czym tu na bogato, bo z centralnym zamkiem i elektrycznie opuszczanymi szybami.

Na oryginalne felgi zmieściły się kola 265/75/16, czyli tylko o cal większe od standardowych. Auto po prostu na odrobinę większej gumie lepiej się prezentuje.

 

 

J7 mazury 2V6A1350

 

PODSUMOWANIE

Osamu Sinoda, jeden z głównych inżynierów serii 7 powiedział kiedyś: w niektórych miejscach na świecie Land Crruiser J7 jest traktowany jak członek rodziny i w pewnym sensie przejmuje rolę najstarszego syna. W tym wypadku to auto rzeczywiście jest członkiem rodziny, o którego się dba i jest powodem do dumy. Gratulujemy wspaniałego auta i pięknej odbudowy.

 

https://www.youtube.com/watch?v=qcBwZRpBNhg

 

 

]]>
irek@bluephoto.pl (irko) LC J7 Thu, 08 Feb 2024 12:42:02 +0100
Strażacki Hilux od Steelera https://landcruiser.pl/czytelnia-2/auta-2/artykuly-o-toyota-hilux-2/1387-strazacki-hilux-od-steelera https://landcruiser.pl/czytelnia-2/auta-2/artykuly-o-toyota-hilux-2/1387-strazacki-hilux-od-steelera

Samochód terenowy bazujący na Toyocie Hilux trafił do jednostki pożarniczej OSP Skrzydlina, gdzie zastąpił wysłużonego Opla Fronterę. Auto w zabudowę i niezbędne akcesoria wyposażył nasz partner firma Steeler z Sokółki na zamówienie Mist-Tech.

LandCruiser PL HIlux strażacki STEELER 02

Lekki wóz terenowy dla Straży Pożarnej bazujący na Toyocie Hilux został wyposażony w zabudowę techniczną z trzema klapami otwieranymi do góry. Jest to projekt i wykonanie firmy Steeler. To samo dotyczy osłon stalowych podwozia chroniących zbiornik paliwa, zbiornik AdBlue, silnik i skrzynię biegów. W zderzaku zamontowano wyciągarkę WARN VR EVO 12-s na płycie montażowej Steelera. Model VR EVO 10-s jest w naszej rodzinnej terenówce. Również orurowanie przednie i stopnie boczne są produkcji rodzimej.

LandCruiser PL HIlux strażacki STEELER 03

Dodatkowe wyposażenie stanowią oświetlenie firmy Lazer, którego dystrybutorem jest Steeler. Wybrano model Linear 12 Elite, podobny testujemy w naszej klubowej Toyocie Land Cruiser 120. Dodatkowo pojawiły się lampy Utility 25 wrz z związkami.

LandCruiser PL HIlux strażacki STEELER 04

Aby samochód jeździł poprawnie pomimo większego obciążenia, wyposażono go w zawieszenie Old Man Emu i komplet terenowego ogumienia BF Goodrich AT. Dodatkowo dla lepszych ochrony nadwozia zainstalowano poszerzenia nadkoli. O dopływ świeżego powietrza dba snorkelingu firmy Safari.

LandCruiser PL HIlux strażacki STEELER 05

Samochód wyposażony w akcesoria pożarnicze i instalacje trafił już do jednostki. Oby dobrze służył, choć najlepiej, jakby był możliwie najrzadziej wykorzystywany.

]]>
michal@horodenski.pl (Michał Horodeński) HILUX Fri, 10 Nov 2023 07:57:07 +0100
Hilux dla energetyki według Steelera https://landcruiser.pl/czytelnia-2/auta-2/artykuly-o-toyota-hilux-2/1385-nowe-hiluxy-dla-energa-sa-przygotowal-je-nasz-partner-firma-steeler-z-sokolki https://landcruiser.pl/czytelnia-2/auta-2/artykuly-o-toyota-hilux-2/1385-nowe-hiluxy-dla-energa-sa-przygotowal-je-nasz-partner-firma-steeler-z-sokolki

Firma Steeler pochwaliła się realizacją zamówienia dla Energa SA na pojazdy użytkowe bazujące na Toyocie Hilux. Polska firma z Sokółki od lat specjalizuje się w podobnych zabudowach również na pojazdach innych marek, ale szczególnie często “na warsztat” trafiają niezłomne Hiluxy.
 LandCruiser PL Hilux STEELER energetyka 01

W najnowszym projekcie obejmującym 15 aut doposażenie polegało na założeniu specjalistycznej zabudowy z roletami bocznymi oraz klapą uchylną z tyłu. Wewnątrz znalazł się zestaw szafek i półek StoreVan Allestimento Furgoni Campania Molise i wysuwana platforma. Na zabudowie zainstalowano bagażnik dachowy z drabiną rozkładaną, a także dodatkowe oświetlenie i kilka innych akcesoriów niezbędnych pracownikom Energa SA.

LandCruiser PL Hilux STEELER energetyka 02

Toyota Hilux została wyposażona w stalowe koła i ogumenie BF Goodrich All-Terrain AT oraz zestaw stalowych osłon podwozia (silnik, skrzynia biegów, reduktor, zbiornik paliwa) o grubości 3 mm. Dodatkowym atutem tych aut przy pokonywaniu trudniejszego terenu, ale i wykonywaniu prac, jest wyciągarka elektryczna Warn Industries, model R EVO 10-S.  

LandCruiser PL Hilux STEELER energetyka 03

 
LandCruiser PL Hilux STEELER energetyka 04
]]>
marcin@landcruiser.pl (Marcin Łobodziński) HILUX Fri, 03 Nov 2023 14:12:26 +0100
Toyota Hilux w 8 smakach. Przegląd gamy modelowej legendarnego pick-upa https://landcruiser.pl/czytelnia-2/auta-2/artykuly-o-toyota-hilux-2/1382-toyota-hilux-przeglad-gamy-modelowej-legendarnego-pick-upa-ceny-wyposazenie-opis https://landcruiser.pl/czytelnia-2/auta-2/artykuly-o-toyota-hilux-2/1382-toyota-hilux-przeglad-gamy-modelowej-legendarnego-pick-upa-ceny-wyposazenie-opis

Przez ostatnie 55 lat nieprzerwanej obecności na rynku Toyota Hilux zapracowała sobie na miano legendy aut użytkowych, dla której praca w ciężkich warunkach to chleb powszedni. Jej siłę, niezłomność i wytrzymałość cenią sobie klienci na całym świecie, o czym świadczy fakt, że światowa sprzedaż przekroczyła 20 milionów egzemplarzy. Co dziś ma do zaoferowania najchętniej wybierany pick-up na rynku?

LandCruiser PL Toyota Hilux GR Sport Sahara 05

Od 1968 roku Toyota Hilux jest świadectwem tego, że ciężka praca popłaca. Przez ostatnie 55 lat nieprzerwanej obecności na rynku japoński pick-up wyrobił sobie renomę, stał się marką samą w sobie i zdobył serca milionów klientów, odnosząc ogromne sukcesy. Toyota Hilux ma na swoim koncie chociażby zdobycie Bieguna Południowego, wjazd na wulkan na Islandii czy zwycięstwo w Rajdzie Dakar oraz mnóstwo przyznanych nagród w prestiżowych plebiscytach. Tak bogate portfolio w parze z wszechstronnością, jaką prezentuje Hilux, sprawiają, że to nie tylko jeden z najchętniej wybieranych aut użytkowych na świecie, ale również jeden z najczęściej kupowanych samochodów. Dziś Toyota Hilux jest oferowana w 180 krajach, a jej sprzedaż przekroczyła 20 milionów egzemplarzy.

Lepsza z każdą zmianą. To już 8. generacja Hiluxa

Dziś na rynku oferowana jest już 8. generacja kultowego modelu, która pod koniec 2020 roku przeszła skromną, choć potrzebną modernizację. W ramach liftingu inżynierowie podrasowali nieco stylistykę, poprawili właściwości jezdne, wzbogacili wyposażenie i poszerzyli gamę modelową o nowe wersje.

LandCruiser PL Hilux GR SPORT 01

Toyota Hilux w 8 smakach. Wersje dostępne na polskim rynku

Ofertę legendarnej terenówki otwiera wersja DL (od 120 884 zł netto), która występuje wyłącznie w odmianie nadwozia z pojedynczą kabiną i z jednostką 2.4 D-4D o mocy 150 KM, która moment obrotowy przenosi na tylne koła za pośrednictwem 6-biegowej skrzyni manualnej. W cenie bazowego wydania otrzymujemy m.in. klimatyzację manualną, system wspomagający pokonywanie podjazdów (HAC), systemy wspomagające działanie układu kierowniczego, hamulcowego i zawieszenia (ABS, EBD, BA, VSC, A-TRC, EPS), system audio z wyświetlaczem i odtwarzaczem CD oraz tylny zderzak ze zintegrowanym stopniem. Dla wersji DL dostępny opcjonalnie jest pakiet Toyota Safety Sense (3300 zł netto), w który wchodzi układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) z funkcją wykrywania pieszych i rowerzystów, układ ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu z funkcją powrotu na zadany tor jazdy (LDA + SC), układ wykrywania zmęczenia kierowcy (SWS) – Inteligentny tempomat adaptacyjny (iACC) i układ rozpoznawania znaków drogowych (RSA)

Wersja DLX (od 135 084 zł netto) jest dostępna w wydaniu z pojedynczą kabiną, wydłużoną kabiną lub podwójną kabiną i silnikiem 2.4 D-4D o mocy 150 KM z manualną przekładnią i napędem na cztery koła. Względem wersji DL wariant DLX jest dodatkowo wyposażony w centralny zamek sterowany zdalnie, elektrycznie regulowane cztery szyby, elektrycznie regulowane i podgrzewane lusterka, tempomat CCS, system Stop & Start oraz kolorowy wyświetlacz na tablicy wskaźników.

Opcjonalnie do wersji DLX dobrany może zostać pakiet Toyota Safety Sense z układami wspomagającymi kierowcę (3300 zł netto), jak również pakiet Style - zderzak przedni w kolorze nadwozia, światła przeciwmgielne w technologii LED, kołpaki na koła 17 calowe (1900 zł netto), pakiet Comfort - aluminiowe stopnie boczne, centralny zamek tylnej klapy, przednie i tylne czujniki parkowania (4000 zł netto) i pakiet Protection - listwy chroniące burty przestrzeni ładunkowej, wykładzina przestrzeni ładunkowej, wykładzina nadburtowa i czarna owiewka maski.

LandCruiser PL Hilux GR SPORT 04

Toyota Hilux w wersji SR (od 155 384 zł netto) występuje ze średnią lub podwójną kabiną. Do wyboru jest silnik 2.4 D-4D o mocy 150 KM z manualną i automatyczną przekładnią i napędem na wszystkie koła. Wyposażenie standardowe względem odmiany DLX jest bogatsze o dwustrefową klimatyzację automatyczną, inteligentny tempomat adaptacyjny (iACC), układ rozpoznawania znaków drogowych (RSA), system wspomagający zjazd ze wzniesienia (DAC), światła przeciwmgielne w technologii LED, chromowany tylny zderzak ze zintegrowanym stopniem tylnym i chromowany przedni grill. Na pokładzie zastajemy zaś podgrzewane fotele przednie, tylną kanapę dzieloną i składaną w proporcji 60:40, system multimedialny Toyota Touch® 2 z kolorowym ekranem dotykowym (8"), usługi łączności Toyota Connected Car oraz interfejs Android Auto™ i Apple CarPlay.

Od wersji SR5 (od 171 384 zł netto) Toyota Hilux występuje już wyłącznie z podwójną kabiną. Do wyboru są wówczas dwa “ropniaki” - ten o pojemności 2,4-litra z manualną i automatyczną skrzynią biegów z napędem na cztery koła lub mocniejszą (204 KM) o pojemności 2,8-litra z przekładnią ręczną lub automatyczną. Do listy wyposażenia dochodzą 18” felgi aluminiowe z oponami 265/60 R18, system bezkluczykowego dostępu do samochodu (Inteligentny kluczyk), światła główne w technologii LED, tylne światła w technologii LED, automatycznie ściemniające się lusterko wsteczne, przednie i tylne czujniki parkowania, nawigacja satelitarna Toyota Touch® 2 with GO w języku polskim z 3-letnią darmową aktualizacją map.

LandCruiser Hilux silnik

Ów wariant doposażymy w pakiety Chrome (13 300 zł netto) - stopnie boczne wykonane ze stali nierdzewnej, orurowanie przestrzeni ładunkowej, tapicerka skórzana ze skóry naturalnej, wykładzina ochronna przestrzeni ładunkowej, nakładki na błotniki, Chrome+ (18 600 zł netto) - dodatkowo roleta aluminiowa przestrzeni ładunkowej i nakładki na błotniki, Transport (6900 zł netto) - hak holowniczy stały z wiązką 13PIN, bagażnik dachowy, skrzynia ładunkowa o ładowności 100 kg czy Off-Road (5000 zł netto) - orurowanie przednie, stalowa osłona dyferencjału, stalowa osłona zbiornika paliwa i stalowa osłona silnika.

Wersja SR5+ (od 184 084 zł netto), występująca od tej pory wyłącznie w topowym dieslem, automatyczną skrzynią, napędem na cztery koła i podwójną kabiną, jest względem Toyoty Hilux SR5 dodatkowo wyposażona w monitor panoramiczny z systemem kamer 360 stopni (PVM), podgrzewane fotele przednie i tylne oraz aluminiowe nakładki progowe. Podobnie jak w przypadku SR5, auto możemy wyposażyć w pakiety Chrome, Chrome+, Transport i Off-Road.

LandCruiser PL Toyota Hilux GR Sport zawieszenie

Następna w cenniku jest wersja Invincible (od 202 284 zł netto), dostępna z topowym układem napędowym, posiada w standardzie manualną roletę przestrzeni ładunkowej w kolorze czarnym, stalowe orurowanie kapotażowe w kolorze czarnym, stopnie boczne w kolorze srebrnym i 18” felgi aluminiowe z oponami w rozmiarze 265/60 R18. Dodatkowo na liście znajduje się system Premium Audio JBL z 9 głośnikami i subwooferem oraz tapicerka skórzana z perforacją (skóra naturalna i syntetyczna) w kolorze czarnym z szarymi elementami i podświetlenie clear blue drzwi tylnych.

Bogatsza o kilka czarnych, rasowych smaczków jest odmiana Invincible Sport (od 209 284 zł), która względem “zwykłego” Hiluxa Invincible posiada elektryczną roletę przestrzeni ładunkowej w kolorze czarnym, czarną sportową nakładkę przestrzeni ładunkowej i stopnie boczne w kolorze czarnym.

LandCruiser PL Hilux GR SPORT 06

Największym popisem możliwości japońskich inżynierów jest Toyota Hilux GR Sport (od 220 184 zł netto), inspirowana sukcesami zespołu TOYOTA GAZOO Racing. Sportowy wariant jest świadectwem najlepszych możliwości pick-upa, o czym świadczą modyfikację, jakie zostały wprowadzone w topowym wydaniu. We flagowej wersji dostajemy usztywnione sprężyny w kolorze czerwonym, zmodyfikowane amortyzatory jednorurowe w kolorze czerwonym, 17" felgi aluminiowe dwukolorowe z oponami typu All-Terrain w rozmiarze 265/65 R17, elektryczną roletę przestrzeni ładunkowej w kolorze czarnym, czarny dedykowany spojler nad przestrzenią ładunkową, aluminiową osłonę silnika w kolorze czerwonym, aluminiowa osłona tylnego mostu w kolorze czerwonym i stopnie boczne w kolorze czarnym.

W kabinie również można poczuć ducha sportu. Wnętrze zdobi tapicerka skórzana z perforacją, czerwonymi przeszyciami i emblematem GR, system Premium Audio JBL z 9 głośnikami i subwooferem, podgrzewane fotele przednie i tylne, monitor panoramiczny z systemem kamer 360 stopni (PVM) i nawigacja satelitarna Toyota Touch® 2 with GO w języku polskim z 3-letnią darmową aktualizacją map.

]]>
michal@horodenski.pl (Michał Horodeński) HILUX Fri, 27 Oct 2023 10:30:05 +0200
Land Cruiser 150 - FJ Pro https://landcruiser.pl/czytelnia-2/auta-2/artykuly-o-toyota-land-cruiser-j15-2/1355-land-cruiser-150-fj-pro https://landcruiser.pl/czytelnia-2/auta-2/artykuly-o-toyota-land-cruiser-j15-2/1355-land-cruiser-150-fj-pro

Land Cruiser 150 jest w sprzedaży już 14 lat. To długo jak na model linii Light Duty w porównaniu do poprzednich generacji. Jednak wciąż na polskim rynku niewiele jest fajnie zrobionych wyprawówek. W turystyce off-rządowej wciąż króluje Land Cruiser 120. Ten projekt, zrealizowany przez firmę FJ Pro, jest gotowy na wyjazd terenowe wakacje. Nawet dziś.

 

LandCruiser PL Land Cruiser 150 FJ Pro 08

FJ Pro to firma z Gdańska, jeden z parnertów Toyota Off-Road Festival. W zeszłym roku, w festiwalowej strefie Expo, mogliśmy oglądać kilka przygotowanych przez nią aut. Były to właśnie głównie Land Cruisery 150.

Ten projekt został zrealizowany dla klienta, który miał gotową wizję swojej wymarzonej wyprawówki. Trzeba go było po prostu zrobić. Bazą został Land Cruiser 150 z 2023 roku.

Land Cruiser 150 gotowy na wyprawę

 

LandCruiser PL Land Cruiser 150 FJ Pro 04

Na początek największe zmiany zaszły w podwoziu samochodu. W Land Cruiserze zamontowano nie tylko lift zawieszenia firmy Ironman - Foam Cell, podnoszący o 2 cale, ale dodatkowo podniesiono karoserię o kolejny cal. W ten sposób zmieszczono koła z terenowym oponami Cooper ST Maxx w rozmiarze 33 cali. 

LandCruiser PL Land Cruiser 150 FJ Pro 06

Dodatkowo z przodu zamontowano wyciągarkę WARN VR EVO 12S wraz z płytą montażową oraz snorkel.

LandCruiser PL Land Cruiser 150 FJ Pro 02

Na dachu zainstalowano bagażnik firmy Front Runner z dodatkowym oświetleniem ARB z przodu oraz bocznymi lampami Hella.

LandCruiser PL Land Cruiser 150 FJ Pro 07

Na tylnej klapie bagażnika wylądowało mocowanie koła zapasowego. Jest to autorskie rozwiązanie FJ Pro. Przy okazji tylna tablica rejestracyjna również zmieniła swoje położenie, tak jak i kamera cofania. Dodano też dodatkowe oświetlenie.

LandCruiser PL Land Cruiser 150 FJ Pro 05

Estetycznym elementem, który został zamontowany w środku pojazdu, jest panel sterowania spięty z nową magistralą elektryczną. Jest też dodatkowy akumulator tzw. hotelowy, do obsługi elektrycznych urządzeń kempingowych, ładowany z dodatkowej, wbudowanej ładowarki DC/DC. Przy okazji ładowarka ma sterownik paneli fotowoltaicznych. Wystarczy wpiąć takie przenośne panele i ... jest prąd ze słońca.

Całość wygląda zadziornie i jest funkcjonalna. Pozostaje tylko życzyć właścicielowi interesujących wypraw. Niech mu ten Land Cruiser służy jak najdłużej i bezawaryjnie.

]]>
michal@horodenski.pl (Michał Horodeński) LC J15 Tue, 27 Jun 2023 05:59:10 +0200
Toyota Land Cruiser HZJ73 – Kamil https://landcruiser.pl/czytelnia-2/auta-2/artykuly-o-toyota-land-cruiser-j7-2/1334-toyota-land-cruiser-hzj73-kamil https://landcruiser.pl/czytelnia-2/auta-2/artykuly-o-toyota-land-cruiser-j7-2/1334-toyota-land-cruiser-hzj73-kamil

 

Jeśli zdarzy się Wam być w Sztynorcie, jak mówią największym porcie śródlądowym w Polsce z miejscem na ponad 400 jachtów, gdzieś przy budynkach kapitanatu możecie zauważyć czerwonego Land Cruisera HZJ73, latem, obowiązkowo bez dachu.

 

Toyota Land Cruiser HZJ73 intro 2

 

Kto jest właścicielem tego pięknego klasyka?  Zapewne do portu przyjechał nim Kamil. Choć mieszka w okolicy od dziecka, rodzinnymi korzeniami sięga Wileńszczyzny. To stamtąd po II Wojnie Światowej rzuciło rodzinę Stankiewiczów nad Wielkie Jeziora Mazurskie. Bliskość takiej wody to nieustająca pokusa by poszukać przygody na wodzie, stąd patent sternika, łódki, pomysł na pensjonat i restaurację nastawioną głównie na ryby. W Rybaczówce jeśli wierzyć opiniom google podaja najlepszą rybę w okolicy, a my będąc w tych rejonach, podczas naszych klubowych wyjazdów TERRA MAZURIA możemy to potwierdzić.

 

Toyota Land Cruiser HZJ73 bok

 

Dlaczego Land Cruiser HZJ73?

To nie jedyny Land Cruiser w posiadaniu właściciela. Do tych mniej wymagających terenowo zastosowań służy model J10 z benzynowym V8 pod maską. Jednak do off-roadowych zmagań przez mazurskie błota „żelazo” jakim jest linia HD modelu J7 nadaje się bardziej. Pancerne posty, resory piórowe na obu osiach: to sprawia, że można bez strachu pojechać i wrócić w teren nie obawiając się wybitego zawieszenia czy przestawionej geometrii. To auto po prostu jest do tego stworzone. Rocznik 94 czyli już wkrótce 30 letnie. Co sprawiło że wybór padł właśnie ten model?

 

Toyota Land Cruiser HZJ73 tył

 

Co sprawiło, że wybór padł właśnie ten model?

Trzeba przyznać, że bardziej cywilizowana i dostępna wersja tego auta tzn. Land Cruiser J7 Light Duty ma jedną, podstawową wadę –  słabe silniki 2,4 turbo (dostępne były również inne, ale ten jest najbardziej powszechny). Model Heavy Duty z niewysilonym 6-cylindrowym, rzędowym dieslem o pojemności 4164 cm3 i mocy 130 KM robi naprawdę różnicę. Nabywając takie auto, trzeba być jednak świadomym jego szczególnych cech. Nie bez powodu Toyota na Europę oferowała głównie Land Cruisera J7 ze sprężynowym zawieszeniem. Jednak, gdy kupujemy taki pojazd dla frajdy posiadania i możliwości jezdnych podczas offroadowych przepraw, kwestia komfortu spada na dalszy plan.

 

Toyota Land Cruiser HZJ73 cabrio

 

Zakup Land Cruisera HZJ73 

Land Cruiser HD w latach 90-tych produkowany były aż w pięciu rozstawach osi (od 2310 mm do 3180 mm). Jednak tylko w odmianie 73 (potem 74) o średnim rozstawie (2600 mm) istniała możliwość wyposażenia auta w zdejmowany Hard Top, określany jako FRP (Fibre Reinforced Plastic). Widok takiego samochodu nie należy u nas do codzienności. W krajach Europy Zachodniej nabywały je zwykle służby (straż pożarna, leśna, graniczna itp.), które u nas operowały raczej UAZ-ami i Honkerami. Opisywany egzemplarz był używany na Mazurach przez pasjonata żeglarstwa, do holowania i slipowania łódki. Auto wyjeżdżało na drogę sporadycznie i za którymś razem właściciel nagabywany o sprzedaż stwierdził, że skoro rezygnuje z pływania po Mazurach, może je odsprzedać. Pomimo prawie trzech lat, gdy jest w posiadaniu Kamila, nigdy nie pożałował tego zakupu. Okazało się że zyskał zachowanego w idealnym stanie klasyka, w którym jedynie lakier, zmatowiały i zniszczony, wymagał odnowienia.

 

Toyota Land Cruiser HZJ73 opony MT

 

Modyfikacje off-road

Celem zakupu HZJ-ta było okazjonalne, ale jednak używanie w terenie. Aby poprawić jego możliwości, auto dostało nowe zawieszenie z amortyzatorami i resorami piórowymi z liftem 2”, produkcji australijskiej firmy Terrain Tamer. Drugi krok to większe opony z terenowym bieżnikiem MT w rozmiarze 285/75/16 (33”). Ostatnia modyfikacja, bardzo przydatna w terenie, to wyciągarka WARN z liną syntetyczną. Reszta, czyli np. dodatkowe oświetlenie LED to już tylko dodatki.

 

Toyota Land Cruiser HZJ73 zawieszenie resory

 

Jakie plany na przyszłość?

Auto zyska jeszcze blokadę tylnego mostu oraz dystanse bo duża opona trze jednak w wykrzyżach o nadkola. Jeśli będziecie w okolicach Rybaczówki lub Portu w Sztynorcie wstąpcie. Może uda się Wam wypatrzeć na parkingu to wyjątkowe auto. 

Tekst i zdjęcia: Ireneusz Rek / bluephoto.pl 

 

https://www.youtube.com/watch?v=TAivibxT9Qs

 

 

{loadmoduleid 382}

]]>
michal@horodenski.pl (Michał Horodeński) LC J7 Mon, 20 Mar 2023 10:15:21 +0100
Toyota Hilux Revo - RAJDY4x4 https://landcruiser.pl/czytelnia-2/auta-2/artykuly-o-toyota-hilux-2/1273-toyota-hilux-revo-rajdy4x4 https://landcruiser.pl/czytelnia-2/auta-2/artykuly-o-toyota-hilux-2/1273-toyota-hilux-revo-rajdy4x4

 

Hiluxa w roli auta wyprawowego widzieliście na naszej stronie nie raz. Tym razem przedstawiamy auto przygotowane przez firme Rajdy4x4 z Sulejówka, będącej dystrybutorem części zamiennych i wyposażenia off-roadowego do samochodów terenowych. Jak się można domyśleć, auto zostało zmodyfikowane na bazie produktów, które znajdują się w ich ofercie i to tych raczej z wyższej półki.

 

 

PO ZAKUPIE

Auto terenowe to agresywna opona wyrzucająca kamienie i piach, które skutecznie zdzieraja fabryczna fabrbę, co jest przyczyną rdzewienia ramy i spodu karoserii. Pierwszym krokiem w jego modyfikacjach było zatem dodatkowe zabezpieczenie wszystkich profili zamkniętych, ramy, drzwi wewnątrz, progów, nadkoli i newralgicznych miejsc antykorozyjnie środkami Fertan i Novo.

 

 

MODYFIKACJE OFF-ROAD

To co najważniejsze w tego typu samochodzie to osłony. Na spód trafił więc komplet stalowych od ARB. Kolejny krok, zawieszenie. Do auta zamontowano na przód i tył amortyzatory Old Man Emu BP-51 +50mm, uwaga, z regulacją, a dodatkowo z tyłu miechy powietrzne z osobnym sterowaniem prawy, lewy. Ostatni emenet układanki to opony. Mamy tu gumy odrobine węższe od fabrycznych (10mm) za to wieksze o jeden rozmiar czyli 255/70/18. Pomysłodawcy projektu wybrali Yokohamę Geolandar AT G015. Mają one swoje zalety, np. homologacje opony zimowej i w tej porze roku też dają sobie radę. W terenie, szczególnie tym lekkim również. Trzeba tylko pamietać o słabej konstrukcji bocznych ścianek. Nie mniej, na tych mniej wymagających wyprawach sprawdzą sie dobrze a na co dzień da sie ich używać bardziej komfortowo niż ich bardziej off-roadowych kuzynów (wiecej o oponach). Warto zauważyć, że felga to wprawdzie produkt fabryczny (bardzo dobrej jakości) jednak o odsadzeniu poprawionym dystansami i to nie byle jakimi, tylko najlepszymi na rynku, firmy Hoffman. Po co je stosować? O tym możecie przeczytać w osobnym artykule poswięconym temu rozwiązaniu. Aby tak wysunięte koło nie wystawało poza obrys auta dodane zostały estetyczne poszerzenia z czarnego, nie malowanego tworzywa.

 

 

Kolejne zmiany do dziura w błotniku z przymocowanym do niej snorkelem renomowanej, australijskiej firmy Safari. Czy to jest potrzebne? Dlaczego warto mieć dobry produkt? Odpowiedź na te pytania to również pozycja z naszego działu TESTY I PORADY na stronie. Tył auta to stalowy zderzak od ARB. Jedną z jego zalet jest możliwość podnoszenia hi-liftem ale nie tylko. Stalowa konstrukcia nie odpadnie od razu gdy w trenie spotka się z bezwzględnościa przyrody. Ogladając auto z tyłu zauważymy również hak z amerykańskim mocowaniem "na kawadrat" 51mm. Ma on wiele zalet, pierwszą i najważniejszą - to jedyna możliwość wyholowania auta do tyłu (Hilux nie posiada tu innych, fabrycznych zaczepów). Ale nie tylko. Takie mocowanie haka jest bardzo praktyczne, pozwala na łatwy i szybki montaż i demontaż oraz wymianę na produkt z o dłuższym ramieniu (z obnizoną kulką) gdy po lifcie tył auta poszybuje wyżej. Poza tym to znakomita platforma do mocowania różnego rodzaju dodatkowego wyposażenia, chociażby zestawu do holowania motocykla...

 

 

MODYFIKACJE WYPRAWOWE

Auto nie posiada rozbudowanego zestawu szuflad czy platform zagospodarowujących przestrzeń bagażową. Paka przykryta jest po prostu wysoką zabudową ARB. Ma ona jednak wiele atutów. Pierwszy - elektrycznie otwierane boczne okienka, z ukrytym na zwenątrz włącznikiem, pozwalające na siegniecie do ładunku z boku auta. Kolejna to mocna konstrukcja skorupy umożliwiająca montaż belek Rhino Rack HD pod, na przykład namiot dachowy (takie jest ich pierwotne przeznaczenie). Wewnątrz znajdziemy również przydatny gadżet, czyli kompresor ARB oraz dodatkowe gniazdo zasilania. 

Kolejnym, wyposażeniem dla tych, którym za mało miejsca do przewożenia jest bagażnik ARB Base Rack z owiewką nad kabiną. Coś co jest przydatne ale tego nie widać to Webasto Thermo Top C do grzania silnika i wnętrza. 

 

 

PODSUMOWANIE

Czy Hilux to dobra propozycja na auto wyprawowe? Zdecydowanie tak! Prosty, dołaczany napęd 4x4, reduktor, blokada tylego mostu i już mamy przepis na przygodę.  Takie auto wybrało wielu z Was, Hiluxem również podróżuje od lat autor niniejszego artykułu, bez wiekszych problemów osiagając przebieg prawie 500 000 km. To auto jest solidną bazą na pojazd wyprawowy. Aby poruszać się w terenie można byłoby jeszcze dodać solidne progi i wyciagarkę. Fani ciepłej wody, ogrzewania i innych przydatnych drobiazgów zapewne doposażą je w zabudowę szufladową i webasto.  

Ten konkretny egzemplaż jest obecnie na sprzedaż. Jeśli chcielibyście go mieć skontaktujcie sie z firmą Rajdy4x4

Tekst i zdjęcia: Ireneusz Rek  

]]>
irek@bluephoto.pl (irko) HILUX Fri, 10 Feb 2023 19:00:18 +0100
Toyota 4RUNNER Justyny i Radka https://landcruiser.pl/czytelnia-2/auta-2/artykuly-o-innych-terenowych-toyotach-2/1260-toyota-4runner-justyny-i-radka https://landcruiser.pl/czytelnia-2/auta-2/artykuly-o-innych-terenowych-toyotach-2/1260-toyota-4runner-justyny-i-radka

 

Czy kojarzycie ekipę RADZIKONE.PL? Zapewne nie, przecież to kultowy wytwórca i sklep offroadowych podzespołów ale do… Suzuki. Dlaczego zatem Justyna i Radek już od dłuższego czasu na wyprawy wożą się… Toyotą?

 

 

Trzeba to przyznać, auta Suzuki w trudnym terenie sprawują się znakomicie. Małe, lekkie, zgrabnie pokonują przeciwności jakie na szlaku postawiła natura. Jednak to co w offroadzie jest zaleta na dalekiej wyprawie już nie koniecznie, na daleka wyprawę trzeba po prostu sporo zabrać. I tu na scenę wchodzi Toyota 4Runner. Przez lata ekipa Radzikone zebrała sporo doświadczeń związanych z modyfikacjami i użytkowaniem swojego 4Runnera. Jeśli chcielibyście wiedzieć jakie jest to auto na co dzień i w terenie, jak je modyfikować, jak użytkować – zapraszamy do lektury tekstu i obejrzenia filmu wykonanego przez EXTREME MEDIA 4x4.

 

 

ZAKUP

Nabyty kilka lat temu, niezbyt drogo, okazał się jednak skarbonka do której trzeba było wrzucić sporo czasu i pieniędzy. Po roku od zakupu, podczas ciągnięcia ciężkiej przyczepy, skrzynia biegów i układ chłodzenia się przegrzały, choć pomimo problemów dotoczył jak zwykle pod dom to moment ten stał się przyczynkiem do rozpoczęcia długiego i skrupulatnego remontu, który potrwał… półtora roku.

ODBUDOWA

Tą prace Radek i Justyna chcieli zrobić raz i porządnie. Całe auto zostało rozebrane do ostatniej śrubki, karoseria zdjęta z ramy, każdy element naprawiony bądź wymieniony na inny, sprawny.

 

 

Rama. Pomimo lat i rdzy okazało się że właściwie nie ma poważnych uszkodzeń czy dziur. Wytrawioną i wypaloną poddano procesowi ocynku i na koniec pomalowano proszkowo. Po tej operacji wyglądała jak fabrycznie nowa, rdze wyeliminowano nawet z wewnętrznych przekroi.

 

 

Silnik. Pomimo że wśród użytkowników motor 5VZ-FE 3.4L ma opinię jednostki „nie do zabicia” tu akurat wymagał remontu głowicy. Przyczyną uszkodzenia był lejący wtrysk paliwa. Ze względu na koszt paliwa – wyposażony w instalację LPG ze 110 litrowym zbiornikiem.

Skrzynia biegów. Ze względu na uszkodzenia i spory koszt naprawy wymieniono ją na działającą z nowszego rocznika.

Zawieszenie. W tym modelu Toyoty jest to rozwiązanie bliźniacze z Land Cruiserem 90. Dużej troski wymagają więc w nim dolne sworznie. Zaniedbania skutkują problemami opisywanymi już na naszej stronie.

Układ kierowniczy. Dosyć delikatny. W tym aucie wymieniony na sprawny, używany.

 

 

MODYFIKACJE OFF-ROAD

To auto, nigdy nie miało mieć lekko w życiu. Trafiło w ręce pasjonatów offroadu, którzy potrzebują go i na co dzień, ale też na niezbyt łatwe wyprawy terenowe: te bliskie ale i dalekie. Żeby poradziło sobie z wyzwaniami dokonano w nim kilku niezbędnych modyfikacji.

  • BLOKADA ARB PRZÓD. Może nie była konieczna ale eliminowała jeden podstawowy problem przedniego mostu 4Runnera – słaby, dwusatelitowy kosz. Podczas jednego z wyjazdów oryginalny rozpadł się na części pierwsze. ARB to kosz czterosatelitowy, na pewno posłuży dłużej.
  • BLOKADA TYLNEGO MOSTU z LC90 przerobiona na pneumatyczną
  • OSŁONA PRZEDNIA
  • WYCIĄGARKA Z PŁYTĄ
  • DODATKOWE OŚWIETLENIE LED z przodu
  • OPONY 33”
  • PROGI STALOWE MONTOWANE DO RAMY zintegrowane z rurami osłaniającymi tylne błotniki.
  • WIESZAK NA KOŁO ZAPASOWE, montowany z tyłu auta, osłonięty rurami, z możliwością podwieszenia np. rowerów.
  • LIFT ZAWIESZENIA z przodu 2” z obniżeniem przedniego mostu i samodzielnie przedłużonymi górnymi wahaczami.
  • LIFT ZAWIESZENIA TYŁ 3” z dodatkową sprężyną zapobiegającą wypadaniu przy wykrzyżu oraz samodzielnie przedłużonymi górnymi wahaczami.
  • AMORTYZATORY TERRAIN TIMER

 

Czy Radek i Justyna zamierzają zmienić auto? Jakie były koszty napraw, czy warto kupować oryginalne części, jak się je użytkuje na co dzień - o tym wszystkim dowiecie się oglądając film:

 

https://www.youtube.com/watch?v=HYx_peAmZ1Q

 

 

 

GALERIA ZDJĘĆ

{eventgallery event='4runner_radzikone_pl' attr=images mode=lightbox max_images=100 thumb_width=170 offset=0 }

 

]]>
irek@bluephoto.pl (irko) INNE Wed, 14 Dec 2022 06:11:12 +0100
Toyota Land Cruiser VDJ78 – wyprawówka marzeń https://landcruiser.pl/czytelnia-2/auta-2/artykuly-o-toyota-land-cruiser-j7-2/1253-toyota-land-cruiser-vdj78-przebudowana-na-wyprawe https://landcruiser.pl/czytelnia-2/auta-2/artykuly-o-toyota-land-cruiser-j7-2/1253-toyota-land-cruiser-vdj78-przebudowana-na-wyprawe

 

Jakie jest auto marzeń dla tych, którzy planują wyprawę w nieznane? Daleko, gdzie potrzebny jest samochód niezawodny, prosty w konstrukcji oraz pewny? Na to pytanie jest jedna odpowiedź - Land Cruiser J78 - nie bez powodu w wielu miejscach świata nazywany „buschtaxi”.

 

 

 

Historia tego samochodu, produkowanego na wymagające rynki Australii, Afryki, czy Bliskiego Wschodu,  rozpoczęła się… już na początku lat 80-tych. Zanim pojawił się w salonach, zadanie objechania najtrudniejszych tras offroadowych na świecie jego poprzednikiem - Land Cruiserem J4 - otrzymał Masomi Yoshi. Kierowca nie stwierdził poważniejszych mankamentów samochodu w terenie, ale konkurencja i wymagania rynku, oczekującego przy znakomitych właściwościach terenowych więcej komfortu i wygody, wymusiły zaprojektowanie nowej konstrukcji. W dobie Land Cruisera 150 czy 300 trudno w to uwierzyć, jednak J7 miał być tą bardziej komfortową terenówką w stajni Toyoty... Jednak są miejsca na świecie, gdzie oprócz komfortu liczy się wytrzymałość i możliwości terenowe. Dla takich odbiorców stworzono osobną serię J7 – HD, twardych wołów roboczych, który pozostały wierne swojej koncepcji: wozić ludzi i ich bagaże przez co najmniej 30 lat na dystansie pół miliona km, niezawodnie przez bezdroża Czarnej Afryki lub Bliskiego i Środkowego Wschodu. Podstawowym wyróżnikiem tej serii było zawieszenie, ustawione na wytrzymałość z zastosowaniem klasycznych resorów piórowych.

 

 

Od czasu wprowadzenia na rynek 70-ki minęło już prawie 40 lat. Na przestrzeni lat J7 LD ewolouwał w linię Light Duty od modelu J9, przez J12 do aktualnie produkowanego J15. Serię HD po prostu modyfikowano, bez większych zmian w konstrukcji (opis modelu). Dziś jest w sprzedaży jako auto nowe, nawet w Polsce, dzięki ofercie np. firmy CARSDUBAI.  

 

carsdubai

 

W tym artykule przedstawiamy Wam nowiutkiego Land Cruisera VDJ78, przygotowanego przez renomowaną firmę Rayo Offroad Centrum do wyruszenia w świat. Przebudowy dokonano w oparciu o indywidualne potrzeby klienta. 

 

 

Auto zyskało zabudowę wnętrza wg własnego pomysłu i doświadczeń specjalistów z Wrocławia oraz szereg akcesoryjnych rozwiązań zwiększających terenowe i kempingowe możliwości samochodu:

  • Otwierany dach Hercules - Alu-Cab
  • Zadaszenie 270 oferujące ponad 10m2 powierzchni,
  • Rozkładana kabina prysznicowa,
  • Gobi- X Manufacturing - Stalowy zderzak tył, progi boczne,
  • Old Man Emu Zawieszenie BP-51,
  • Stolik na tylnych drzwiach, - Front Runner Outfitters
  • Fotele, prawy fotel na obrotnicy, Recaro
  • Dodatkowe oświetlenie led w przedniej atrapie chłodnicy, Lazer High Performance Lighting –
  • oraz:
  • Dodatkowe oświetlenie robocze (boki i tył pojazdu),
  • Zbiornik wody z obiegiem ciepłej i użytkowej wody,
  • Prysznic,
  • System zarządzania energią,
  • Przetwornica 230 V,
  • Panele słoneczne,
  • Ogrzewanie postojowe,
  • Dodatkowe głośniki audio (drzwi przednie),
  • Podłokietniki na drzwiach,
  • Komplet aluminiowych osłon podwozia,
  • Wideorejestrator z kamerą cofania,
  • Zabudowa wnętrza (indywidualny projekt),
  • Lodówka w zabudowie,
  • Dodatkowy, przedwstępny filtr paliwa,
  • Montaż tempomatu,
  • Osłony okien (termiczne),
  • Trapy,
  • Konsola dachowa,
  • Radio CB,
  • Komputer pokładowy,
  • Poszerzenia błotników,
  • Owiewki szyb,

Wykonawca nie zapomniał również o takich drobiazgach jak chociażby zestaw sztućców, organizery na drobne przedmioty (tylne drzwi), podnośnik hi-lift, szpadel itd.

Całość uzupełnia wykonana kompleksowo konserwacja podwozia i profili zamkniętych oraz wygłuszenie i ocieplenie nadwozia (Izolacja akustyczna i termiczna).

 

https://www.youtube.com/watch?v=FPWwPkIwpZY

 

PODSUMOWANIE

Czy Land Cruiser 78 to dobra propozycja na auto wyprawowe? Prawie 40 lat obecności na rynku, właśnie tam, gdzie do celu nie wiedzie gładki asfalt, o czymś świadczy. Jest to jeden z niewielu już obecnie produkowanych samochodów postawionych na solidnych, sztywnych mostach, które gwarancję niezawodności. Jednak jeśli nasze wyprawy nie są aż tak wymagające, to trzeba zdawać sobie sprawę, że Toyota nie bez powodu zrezygnowała z tego rozwiązania, szczególnie na przedniej osi. Komfort jazdy na co dzień i po asfalcie w nowych Land Cruiserach czy chociażby w Hiluxie preferuje właśnie taką konstrukcje. Daje ona więcej satysfakcji, pewności prowadzenia zwłaszcza, gdy autostradą trzeba przejechać setki kilometrów, zanim dotrzemy do miejsca gdzie i tak, szczególnie w Europie, szlak nie będzie aż tak bardzo wymagający terenowo.

 

GALERIA ZDJĘĆ

{eventgallery event='vdj78_rayo' attr=images mode=lightbox max_images=100 thumb_width=170 offset=0 }

]]>
irek@bluephoto.pl (irko) LC J7 Mon, 28 Nov 2022 09:55:29 +0100
Toyota FJ CRUISER Tomka https://landcruiser.pl/czytelnia-2/auta-2/artykuly-o-innych-terenowych-toyotach-2/1230-fj-cruiser-tomka-opis-tuning-galeria https://landcruiser.pl/czytelnia-2/auta-2/artykuly-o-innych-terenowych-toyotach-2/1230-fj-cruiser-tomka-opis-tuning-galeria

 

W 2003 roku podczas Detroit Motor Show Toyota zaprezentowała koncepcyjne auto, które było hołdem dla słynnego Land Cruisera FJ40 – samochodu nie do zdarcia, produkowanego przez 26 lat od 1960 roku. To ten model sprawił, że Land Cruiser stał się samochodem globalnym. Nowy FJ Cruiser był produkowany w latach 2006-16, jednak w niektórych krajach nadal jest dostępny. Istnieje również możliwość sprowadzenia pojazdu używanego. Jaki jest FJ Cruiser? Co sprawia, że ta rasowa terenówka wciąż cieszy się dużym uznaniem użytkowników? Przedstawiamy egzemplarz Tomka. 

 

 

FJ Cruiser nigdy nie pojawił się w oficjalnej sieci sprzedaży Toyoty w Polsce. Historia tych aut zwykle jest taka sama, wystawione na portalach giełdowych w USA znajdują nabywców w naszym kraju i transportem kontenerowym przybywają do Europy. Dlaczego warto poświęcić siły, środki i czas, aby stać się posiadaczem takiego auta? FJ Cruisera kupuje się dla frajdy. Bardzo często ta frajda ma charakter offroadowej przygody…

 

 

Szary FJ Cruiser Tomka po raz pierwszy wpadł nam w oko podczas tegorocznego zlotu Toyota Off-Road Festival w Drawsku. Wśród kilku innych Toyot 4x4 był ozdobą ekspozycji firmy FJ PRO z Gdańska. Zwracał uwagę starannością przebudowy i wieloma ciekawymi rozwiązaniami. To, co zwraca szczególną uwagę, to duże 35-calowe koła na ładnej feldze firmy FUEL. Ponieważ ta Toyota będzie jeździć w terenie, to koniecznie zaopatrzono ją w osłony podwozia, solidne zderzaki z zaczepami z przodu i tyłu oraz zestaw zawieszenia Dobinsons z liftem +3”. Całość uzupełnia wyciągarka Superwinch z liną syntetyczną i stalowe progi. Poruszanie się w terenie często wymaga zmniejszenia ciśnienia w oponach. Aby łatwo potem uzupełnić je do właściwego poziomu pod maską wbudowano na stałe kompresor ARB.

Reszta to dodatki, które po prostu sprawiają frajdę właścicielowi. Główny bajer to magistrala zarządzająca oświetleniem Voswitch.  Co to daje? Panel sterujący w kabinie kontroluje pracę wszystkich dodatkowych świateł w jakie wyposażono auto. A trochę tego jest: podświetlone progi, wnęki kół, podwozie, lampy LED ARB na zderzaku, lampy Lazer na masce i w zderzaku. Auto zyskało również ledowe lampy przednie. Świecą lepiej i jakże efektownie się prezentują.

 

 

KONSTRUKCJA

Pomimo swojego oryginalnego wyglądu, technicznie FJ Cruiser to Land Cruiser J12. To dobra wiadomość dla osób obawiających się o dostępność części czy zestawów tunigowych. Kolejny atut to silnik. Benzynowa jednostka V6 oznaczona jako 1GR-FE, o pojemności 3956 cm3 generuje 239 KM i 377 Nm. To w zupełności wystarcza, aby sprawnie poruszać się terenie i na drodze.  Warto wspomnieć, że na asfalcie auto rozpędza się do 100 km/h w 7,9 sekundy.

FJ Cruiser to w standardzie niezłe parametry terenowe. Prześwit 24 cm, kąt natarcia 34°, zejścia 30° oraz kąt rampowy 27,4°, brodzenie do 70 cm wody. Jak się można domyśleć znacznie poprawiają się one po dodaniu liftu zawieszenia 3” oraz dzięki dużym, 35-calowym oponom. Terenowy charakter auta podkreśla wnętrze. Podłoga wyłożona gumową matą zamiast dywaników, spartańska deska rozdzielcza. Poza tym zapasowe koło nie zostało ukryte pod podłogą, ale jest łatwo dostępne na dedykowanym mocowaniu na tylnych drzwiach.

Ciekawostką jest wyposażenie FJ CRUISERA w tylną blokadę mechaniczną oraz system A-TRC. Ten ostatni jednak, w odróżnieniu od tego wystepującego w Land Cruiserach, ma możliwość wyłączenia. W terenie pomaga również system Craw Control. 

 

 

DLACZEGO TOYOTA FJ CRUISER?

Na takie pytanie zwykle jest jedna odpowiedź. Bo Toyota jest znana na całym świecie i w razie problemów wszędzie ja naprawią. A i szansa na awarię zwykle nie jest duża, te auta słyną z jakości. Jednak dlaczego FJC? Tu odpowiedź jest prosta - są fajne. Poza tym wyposażone w dobry, benzynowy motor, a z fabryki wyjeżdżają już niezłymi parametrami geometrycznymi.

Właściciel tej Toyoty to doświadczony podróżnik motocyklowy. Chciałby jednak świat poza głównymi drogami pokazać teraz swoim synom. Do tego nieodzowny jest pojazd, który bezproblemowo dowiezie na miejsce i nie bedzie się bał terenowych przeszkód. Pierwsze, najwazniejsze modyfikacje już zostały zrealizowane. Pozostały jeszcze prace związane z przygotowaniem wyprawowym auta, zabudową bagażnika, lodówką czy miejscem do spania. Tu pomocna może być oferta takich firm jak BISON GEAR, naszego partnera podczas Toyota Off-Road Festival, który na swoim aucie prezentowł podczas zlotu to, co do FJ CRUISERA można dołożyć. Ostatnie szlify i zapewne już wkrótce zobaczymy to auto na szlaku.

Życzymy powodzenia w podróży!

 

 

WYPOSAŻENIE

  • Opony Radar Renegade RT+
  • Felgi Fuel 
  • Oświetlenie ARB Solis
  • Oświetlenie LEAZER
  • Lampy główne z ledami
  • Wyciągarka Superwinch talon 12.5k lbs
  • Zderzak przód i tył wykonany prototyp
  • Uchwyty szekli 
  • Osłony podwozia
  • Voswitch (magistrala zarządzająca) 
  • Ładowarka DC/dc Cetek
  • Monitor naładowania akumulatora Cetek
  • Akumulatory Optima
  • Lampy progi 
  • Lampy pod auto 
  • Przerobienie mocowania koła zapasowego 
  • Zawieszenie dobinsonsa +3"
  • Kompresor ARB
  • Przetwornica 3kw
  • Poszerzenia 
  • Snorkel 
  • Mocowanie kanistra
  • Pneumatyka do wyciągarki 

TEKST i ZDJĘCIA: Ireneusz Rek

 

GALERIA ZDJĘĆ

{eventgallery event='toyota_fj_cruiser_tomka' attr=images mode=lightbox max_images=100 thumb_width=170 offset=0 }

]]>
irek@bluephoto.pl (irko) INNE Wed, 10 Aug 2022 14:00:53 +0200
Toyota Land Cruiser 300 GR Sport - pierwsza jazda https://landcruiser.pl/czytelnia/auta/artykuly-o-toyota-land-cruiser-j30/1202-toyota-land-cruiser-300-gr-sport-pierwsza-jazda https://landcruiser.pl/czytelnia/auta/artykuly-o-toyota-land-cruiser-j30/1202-toyota-land-cruiser-300-gr-sport-pierwsza-jazda

 

Nowy flagowy Land Cruiser 300 GR Sport to najbardziej luksusowa wersja japońskiej terenówki, godny przedstawiciel kolejnej generacji linii Station Wagon. Wielki, komfortowy, a przy przy tym wciąż terenowy.

 

 

DNA Station Wagon

W latach 80. ubiegłego stulecia Toyota pokazała swojego Land Cruisera o oznaczeniu J6. To był pierwszy prawdziwy przedstawiciel nowej linii produktów nazwanej Station Wagon. W skrócie miało to być terenowe kombi dla amerykańskiej rodziny, która poza terenowymi własnościami samochodu chciała po prostu w komfortowych warunkach podróżować po drogach szybkiego ruchu i budujących się wtedy autostradach. „Sześćdziesiątka” mocno odeszła od swoich użytkowych braci J4 i J55 w zakresie luksusu w środku, ale nie zerwała z terenowym charakterem. Był to strzał w dziesiątkę i do dziś możemy cieszyć kolejnymi generacjami Station Wagon: J8, J10, J20 i teraz J30.

 

 

 

Terenowy autobus pełen luksusu i innowacji

Klasyczna J6 do dziś wzbudza sentyment i jest gratką dla fanów. Ale to jej następca, czyli J8 wyznaczyła trendy na kolejne dziesięciolecia. To w J8 zastosowano po raz pierwszy stały napęd na 4 koła oraz wykorzystano komfortowe zawieszenie na 4 sprężynach (nieco wcześniej pokazane w J7 Prado / Light Duty). W środku upchano wygodne skórzane siedzenia, klimatyzację (a na wybranych rynkach lodówkę z kostkarką do kostek lodu), dobre audio. A pod maską  potężne silniki - turbodiesel 4,2 litra i benzyniak 4,5 litra. Do tego 3 blokady mechanizmów różnicowych czy fabrycznie montowane wyciągarki. 

 

 

Potem historia potoczyła się gładko - każda nowa generacja miała utrzymywać najwyższe terenowe właściwości oraz dostarczać maksymalnego luksusu dla kierowcy i pasażerów. Tak też jest w nowym Land Cruiser 300, choć są oczywiście też uboższe wersje jak ta, którą ostatnio statycznie oglądał Irek.

 

Z Dubaju prosto w las

Land Cruiser 300 nie jest sprzedawany w Europie, natomiast można go kupić m.in. na Bliskim Wschodzie. Importem tego typu aut od 15 lat zajmuje się firma CarsDubai z Wielenia, która udostępniła nam nowego LC300 w wersji GR Sport na krótką przejażdżkę. 

 

 

Nie, nie był to niestety pełnowymiarowy test drogowo-terenowy o jakim marzymy, gdyż auto czeka na odbiór i nie jest zarejestrowane. Ale dla fanów każda możliwość obcowania z tym wielkim krążownikiem jest fajnym przeżyciem i z tej okazji skorzystaliśmy. 

 

Luksus na czterech kołach

Land Cruiser 300 jest wielki. Już jego poprzednik był wielki, a obecny model ma te same wymiary. Dodatkowo wygląd wersji GR Sport nadaje jeszcze bardziej monstrualnego charakteru. Wielki grill z białym napisem TOYOTA, czarny lakier metalik, wielkie czarne felgi z oponami, które akurat mógłby być nieco większe i z terenowym bieżnikiem już w wersji sprzedażowej. Tylna klapa, na pierwszy rzut oka wygląda na dzieloną, ale otwiera się do góry jako całość, tworzy dach niczym w ogrodowej altance, jednocześnie dając dostęp do wielkiego bagażnika. Wiele razy już użyłem słowa wielki, ale ja sam akurat wielki nie jestem, to może dlatego takie odczucia. 

 

 

Po otwarciu wielkich drzwi (no dobra, już ostatni raz) zasiadłem w wygodnym fotelu kierowcy. Deska rozdzielcza jak w najnowszych samochodach klasy premium, daleko od poczciwej „osiemdziesiątki”. Czuć komfort rodem z marki Lexus. Podoba mi się szeroka środkowa konsola z 2 miejscami na napoje, ergonomicznie umiejscowionym drążkiem zmiany biegów automatycznej skrzyni, obok którego znajduje się przełącznik reduktora oraz przyciski do włączania blokady centralnego mechanizmu różnicowego oraz przycisk systemu wspomagającego zawracanie w ciasnych przestrzeniach, np. między drzewami. Środkowa konsola płynnie łączy się z deską rozdzielczą, nad którą góruje duży dotykowy ekran z mnóstwem funkcji, ustawień, informacji oraz nawigacją. Pod ekranem są 2 rzędy klasycznych włączników do nawiewów i klimatyzacji (świetnie wyglądają te przełączniki w stylu lotniczym) oraz sterowaniem wybranych funkcji komputera pokładowego. Wzruszyła mnie też szczelina do wkładania płyt, umieszczona pod tymi przyciskami.

 

 

Kierownica jest duża, wygodna, z możliwością sterowania wybranymi funkcjami samochodu. Za nią, pomiędzy okrągłymi zegarami, drugi duży wyświetlacz z kolejnym zestawem widoków. W środku terenówka niczym nie różni się od osobówki. I dobrze, czasy traktorowego wnętrza minęły nawet w poczciwym Hiluxie. Jest to wersja GR Sport, dlatego na kierownicy pojawił się charakterystyczny znaczek z literkami GR. Zresztą takich GR-owych smaczków stylizacyjnych jest więcej. 

 

 

Kolos w ruchu

Pod maską tego egzemplarza znajduje się silnik diesla V6 bi-turbo o pojemności 3,3 litra, mocy 309 KM i momencie 700 Nm. Uruchamiam go przyciskiem, również z emblematem GR. Cichy pomruk ledwo dociera do wnętrza auta. Ruszamy na krótką przejażdżkę. Auto prowadzi się precyzyjnie, czuć, że jest sztywniejsze od poprzednika - to zasługa nowej ramy TNGA i nowego E-KDSS (electronic-kinetic dynamic suspension system). Nie buja się tak mocno na boki. Wjeżdżam w szutrową alejkę. Automatyczna 10-stopniowa skrzynia biegów działa świetnie. Kolos dynamicznie się rozpędza. O oponach już wspominałem, 18-calowe felgi z seryjnymi oponami na pewno sprawdzą się na asfalcie, ale na szutrze wolałbym AT-eki. Mimo to wszelkie mniejsze i większe nierówności są dobrze tłumione. Przynajmniej w zakresie prędkości, z którymi ja się poruszam.

 

 

Land Cruiser 300 jest naszpikowany elektroniką. W prosty sposób mogę wybrać jeden z kilku trybów jazdy od Eco do Sport Plus. Do dyspozycji mam też terenowe wspomagacze typu Crawl Control czy Multi-terrain Select (MTS). Nie mam okazji teraz tego sprawdzić, ale już w poprzedniku te systemy działały świetnie. No i nowe kamery. Przy cofaniu, na głównym wyświetlaczu na desce rozdzielczej widzę wszystko dookoła auta, łącznie z widokiem z góry. Bez ruszania się wygodnego z fotela. System kamer to na pewno jeden z tych gadżetów, które warto dodać do pojazdów poprzednich generacji, typu J7, J8 czy J10. Żaden obciach, a wygoda ogromna. 

 

 

Ech, pojechałoby się gdzieś dalej, najlepiej na pustynię. Na razie to takie lizanie cukierka przez papierek, ale i tak jest frajda. Na dłuższy test przyjdzie jeszcze czas. Aha, z tyłu nie siedziałem. Jakoś tak wyszło. Nadrobię następnym razem. Tymczasem obejrzyjcie zdjęcia z naszego wyjazdu.

 

Dziękujemy firmie CARSDUBAI za udostępnienie auta. Jeśli dołączycie do nas na TOYOTA OFFROAD FESTIVAL w Szczecinku, to znajdziecie na pewno jedno z ciekawych aut, jakie właściciel firmy obiecał pokazać uczestnikom zlotu. ZAPRASZAMY!

 

TEKST: Michał Horodeński, ZDJECIA: Ireneusz Rek

 

GALERIA ZDJĘĆ

{eventgallery event='land_cruiser_300_carsdubai' attr=images mode=lightbox max_images=100 thumb_width=170 offset=0 }

 

]]>
irek@bluephoto.pl (irko) LC J30 Sun, 10 Apr 2022 19:29:14 +0200