DAKAR 2021: Wyzwanie dla partnerów
Rajd Dakar to wyjatkowe wydarzenie sportowe. Obecnie czekamy już na 43 edycje tego wydarzenia. W jego przygotowaniach uczestniczą również partnerzy, którzy wybierają ten włśnie rajd nie przypadkowo. Jednym z nich jest Motul, dostawca olejów i środków smarnych, które pozwalają przetrwać pojazdom setki kilometrów każdego dnia na pustyni. Motul skupia się na motocyklach, gdzie duch przygody odgrywa szczególną rolę, a zwłaszcza na kategorii Original by Motul. Klasyfikowani w niej motocykliści sami co wieczór dokonują napraw swoich jednośladów na biwakach, bez pomocy mechaników, a Motul wspiera ich w heroicznych wysiłkach, zapewniając niezbędne produkty. Firma pozyskuje bezcenne materiały i dane wykorzystywane w rozwoju swoich produktów, a w efekcie czerpią z tego na co dzień korzyści zwykli użytkownicy pojazdów.
W trudnym terenie najcięższą pracę mają do wykonania opony. Umiejętność zarządzania zużyciem ogumienia jest kwestią najwyższej wagi dla wszystkich uczestników Dakaru. BF Goodrich oddaje całe swoje doświadczenie do użytku zawodników, zwłaszcza w kategorii samochodów. Zwycięzcy czterech ostatnich edycji korzystali z opon amerykańskiego producenta, a używa ich 80% uczestników rajdu. Firma jest widoczna na biwakach, gdzie jej inżynierowie i technicy, w swoim mobilnym warsztacie udzielają wsparcia w zakresie montażu opon i regulacji ciśnienia w ogumieniu zawodnikom wszystkich kategorii. Tu także ekstremalne laboratorium, jakim jest Dakar służy klientom marki na całym świecie.
Tak jak wytrzymałość mechaniczna w przypadku pojazdów, tak wytrzymałość fizyczna w przypadku ludzi odgrywa w Dakarze kluczową rolę. Zapewnia ją między innymi właściwe nawodnienie organizmu człowieka. Wymaga tego długotrwały wysiłek fizyczny w ekstremalnie trudnych warunkach na saudyjskiej pustyni. Aquafina, lider rynku w swojej branży w Arabii Saudyjskiej jest oficjalnym dostawcą wody do picia dla Dakaru i zaspokaja pragnienie wszystkich uczestników rajdu.
Inną marką, wyspecjalizowaną w gaszeniu pragnienia jest RedBull, który dba także o zastrzyk energii, potrzebnej każdego dnia uczestnikom. Zaangażowanie austriackiej marki w Dakarze ma charakter długoterminowy. RedBull wspiera projekt w szybko rosnącej kategorii lekkich prototypów T3. Już w styczniu 2020 pojazdy OT3, zaprojektowane przy udziale Toyota Overdrive Racing pokazały swój potencjał, wygrywając 5 etapów. Odnosiły także sukcesy w imrezach off-roadowych w Ameryce. W 43. edycji Dakaru wystartują dwa pojazdy zgłoszone przez RedBulla, a ich kierowcami będą 20-letni Mitch Guthrie i 18-letni Seth Quintero, najmłodszy uczestnik rajdu.
Honda powróciła do Dakaru kilka lat temu i nie ukrywa swych wielkich ambicji. Dążenie do sukcesu inżynierów japońskiego producenta wymaga wielkiej cierpliwości w walce o techniczną doskonałość. Postępy w konstrukcji motocykla, a także w budowaniu struktury zespołu i przygotowaniu zawodników, pozwoliły marce wygrać rajd w 2020 – najlepszy był Ricky Brabec. Teraz Honda chce pozostać na szczycie.
Dakar, zarówno jako przygoda, jak i sportowa rywalizacja, potrzebuje wyjątkowo precyzyjnych i niezawodnych narzędzi. Pomiar czasu został powierzony marce Rebellion. Producent zegarków stworzył dwie specjalne kolekcje czasomierzy poświęcone Dakarowi, ale też od roku 2019 wystawia w Dakarze dwa pojazdy w swoich barwach. W jednym z nich kierowcą jest wielokrotny zwycięzca wyścigu 24h Le Mans - Romain Dumas, a w drugim Alexandre Pesci, dyrektor zarządzający Rebelliona, który ukończył minioną edycję Dakaru na 43. miejscu.
Barwy Dakaru będą widoczne na ubiorach noszonych przez wszystkich członków zespołu organizacyjnego, którzy każdego dnia pokonują setki kilometrów, czuwając nad przebiegiem rajdu. Zarówno harmonię wizualną, jak i komfortowe warunki i najwyższą jakość zapewniają już drugi rok z rzędu produkty polskiej marki Diverse Extreme Team. Umożliwiają one personelowi rajdu wykonywanie pracy w najtrudniejszych warunkach, zapewniając ochronę przed chłodem w nocy na biwaku i przed upałem w ciągu dnia. Gdy mowa o ubiorach przeznaczonych do użytku w tak ekstremalnych warunkach, w kwestii najwyższej jakości nie ma mowy o kompromisie.