Wielkopolska, dla wielu, którzy tu jeszcze nie byli przed oczami staje kraina równa jak stół, region który jest wprawdzie historycznie ciekawy, wszak to kolebka naszego Państwa ale czy ciekawy offroadowo?

Dla nas, zakręconych na punkcie Toyot 4x4, uczestników przygód organizowanych przez Land Cruiser Adventure Club, Wielkopolska najbardziej kojarzy się w Włościejewkami. To tutaj przez pięć lat z rzędu odbywał się Toyota Offroad Festival. Niestety w bieżącym roku sytuacja na świecie zatrzymała nas w domach. Spotkamy się na pewno za jakiś czas, jednak teraz, gdy już z policyjnych megafonów na mieście nie rozlega się wezwanie „zostańcie w domach…” i możemy już podróżować warto poszukać ciekawych miejsc do odwiedzenia. A Włościejewki takim ciekawym miejscem są!

 

TOF 06.2016 IMG 2575

 

Okolica

Jeśli potraktujemy Włościejewki jako bazę wypadową do zwiedzania historycznych pamiątek w okolicy – możemy liczyć na ogromną ilość atrakcji turystycznych, zabytków i ciekawostek. Jest to po prostu świetny punkt wypadowy do poznawania uroków regionu. Co możemy zatem tutaj zobaczyć?

Czy dla poszukiwaczy niezwykłości i przgody znajdzie się tutaj coś jeszcze? Tak, i może to byc na przykład szlak kolei wąskotorowej, już nieczynnej ale z istniejącymi  jeszcze stacyjkami, uroczo wkomponowanymi w okoliczny krajobraz. Mamy tu także skansen filmowy Soplicowo w Cichowie – łączący zabytkowe dworskie zabudowania z pamiatkami po słynnej ekranizacji Wajdy.

 

TOF 06.2016 IMG 2984

 

 

Off-road we Włościejewkach

A co dla tych, którzy chcieliby sprawdzić się offroadowo?  Dla nich oczywiście najlepszym miejscem będzie Autodrom4x4. Dlaczego warto wpaść akut tutaj? Jeśli jeszcze tu nie byliście, będziecie zaskoczeni. Zwykle na offroadowych torach znajdziemy jakieś wjazdy, zjazdy, sztuczne trawersy. Ten jest w większości naturalny i zawiera prawie wszystko co potrzebne jest do szczęścia. Mamy więc piaskowe skarpy, gliniaste jary, wytyczone w lesie ścieżki, błoto, muldy i inne przeszkody. Dla tych, którzy lubią wyzwania, na zdobycie czeka ponad 100 pieczątek a wszystko to na 8 hektarach terenu.

Trzeba również mieć na uwadze, że miejsce to jest przygotowane tak aby frajdę z jazdy mieli tu zarówno rasowi upalacze w zmotach jak i kierowcy seryjnych SUV-ów. Każdy znajdzie dla siebie przeszkody odpowiednie do mozliwości auta i umeijetności uczestnika. Ponieważ właściciel toru, Roman Wasik organizuje tu również szkolenia dla firm, znajdziecie tu także sztuczne trawersy, muldy i podjazdy na których bezpiecznie sprawdzić można co potrafią wasze auta. 

Ci którzy nie mieli okazji aby zdobyć doswiadczenie i poznać techniki terenowej jazdy - również mogą liczyć na wsparcie tutejszych instruktorów, którzy podziela sie wiedzą i pokażą jak poruszać się z napedem 4x4, jak obsługiwać offroadowy sprzęt taki jak hi-lift czy wyciagarka.

 

TOF2017 IMG 0990

 

 

Noclegi

Dla wszystkich tych, którzy planują przyjechać tu na więcej niż jeden dzień w zależności od upodobań i chęci, okolica proponuje różne możliwości noclegowe. Jedna z nich jest agroturystyka. Będąc w tej okolicy wielokrotnie z wielka przyjemnością zatrzymywałem się u „Pani Zosi” w Kmiecikówce. Dlaczego akurat tam? Może ze względu na rodzinna atmosferę? Duży teren przydatny do aktywnego spędzania czasu, prywatne jezioro? Znakomite posiłki proponowane na miejscu! Na pewno tak!

Dla tych którzy marzą o biwakowaniu odpowiednim miejscem będzie Wild Camp, pole namiotowe zlokalizowane w pobliżu toru Autodrom4x4.  Jakie są zalety tego miejsca? Przede wszystkim bliskość wspomnianego toru. Poza tym teren ten jest bardzo rozległy i dogodny do kempingowania. Znajdziecie tam sanitariaty, miejsce na ognisko, dużą halę: klimatyczny, drewniany „wigwam” na spotkania z przyjaciółmi w sytuacji gdyby pogoda nie sprzyjała a fajnie byłoby z przyjaciółmi móc się spotkać i pogadać.

Da tych, którzy szukają więcej luksusu okolica oferuje noclegi w wyższym standardzie, chociażby wspomniane wcześniej Soplicowo. Na początku była to tylko scenografia z filmu Andrzeja Wajdy. Obecnie miejsce to reklamuje się jako jedyny w Polsce SKANSEN FILMOWY. Położone jest nad jeziorem a jego główna atrakcja to elementy scenografii stworzonej na potrzeby ekranizacji Pana Tadeusza. Obiekt otwarto w 1999 roku. Skansen tworzą: lamus, wozownia, spichlerz, stajnia, stodoła i kurnik. Na jego terenie odbywają się corocznie wystawy i imprezy plenerowe organizowane przez Krzywińskie Towarzystwo Kulturalne, poświęcone Mickiewiczowi, polskiej twórczości filmowej i kultywowaniu staropolskich tradycji.

 

LCAC IMG 4355

 

Co jeszcze poza torem offroad?

Ci którzy chcieliby zwiedzić okolicę bardziej offroadowo mają do dyspozycji bezpłatne szlaki zapisane na Wikiloc. Niestety nie ma tego dużo. Rozwiązaniem na ciekawe wycieczki po okolicy są profesjonalnie przygotowane roadboki do kupienia na stronie http://www.autodrom4x4.pl.

 

wios 01  tam 01  baran 02 

 zuch 01

drawa 01 puszcz 01

 

 

 

 Tekst i zdjęcia: Ireneusz Rek

 

PLG_SYSTEM_RRRCONTENTMEDIA_HEADER

2018.08_festival_lcactmp__IMG_3533
2018.08_festival_lcactmp__IMG_3534
2018.08_festival_lcactmp__IMG_3537
FESTIVAL_lcactmp_2015_____IMG_1788
FESTIVAL_lcactmp_2015_____IMG_1789
FESTIVAL_lcactmp_2015_____IMG_1790
FESTIVAL_lcactmp_2015_____IMG_1793
TOF2017_IMG_0886
TOF__06.2016__IMG_3001
TOF__06.2016__IMG_3362
TOF__06.2016__IMG_3365
TOF__06.2016__IMG_3367

PLG_SYSTEM_RRRCONTENTMEDIA_READMORE_TEXT