Land Cruiser j95 z benzynowym silnikiem V6, o pojemności  3378 cm3 i mocy 178 KM to dosyć rzadkie auto na naszym rynku. Przedstawiamy auto Andrzeja z warsztatu AM – SERVICE. Każdy kto zajrzy na profil FB firmy zauważy wiele ciekawych realizacji offroadowych jakie realizuje się w tej firmie zlokalizowanej pomiędzy Nowym Targiem a Poroninem. Początkowo zajmowano się tam ogólnie blacharstwem samochodowym oraz mechaniką. Wszystko zmieniło się gdy właściciel nabył pierwszy samochód terenowy, który sprawił, że firma zaczęła zmieniać profil w kierunku jego nowej pasji. Przez kilka ostatnich lat przez warsztat przewinęło się wiele terenówek, które zostały w pełni odrestaurowane i zmodyfikowane  do  wypraw  jak i do ciężkiego off roadu. Co możecie zlecić w AM-SERVICE? Zarówno pełen zakres napraw samochodów terenowych jak i offroadowe modyfikacje. Warsztat specjalizuje się w Toyotach ale zajmuje się i innymi markami. A Land Cruiser? Jaka jest jego historia?

 

 

To auto trafiło do przebudowy dostarczone przez jednego z klientów. Tak bardzo spodobało się właścicielowi warsztatu, ze został przez niego odkupiony, bardzo pieczołowicie wyremontowany i zmodyfikowane do terenowej jazdy.  Tak jak wspomniano na wstępie jest to dosyć nietypowy na naszym rynku Land Cruiser z benzynowym V6, dosyć dobrze wyposażony bo i z fotelami podgrzewanymi i i sterowanymi elektrycznie, tempomatem, centralnym zamkiem, ABS-em. 

 

 

 

RENOWACJA PODWOZIA I KAROSERII

Przedstawiony egzemplarz poddany został kompletnej odbudowie. Samochód rozebrano na części pierwsze. Rama oraz jej wszystkie podzespoły zostały wypiaskowane z zewnątrz jak i wewnątrz i zabezpieczone produktami wysokiej  jakości. Zregenerowany został cały układ hamulcowy, wymienione zostały wszystkie przewody, tłoczki, tarcze, klocki i pozostałe elementy układu. W zawieszeniu wymieniono sworznie, tuleje i tylne wahacze.  

W przednim moście zmieniono uszczelniacze ASO Toyota, olej oraz wyprowadzono odpowietrzenie mostu do komory silnika. Tylny most otrzymał nowe łożyska wraz z uszczelniaczami i nowy system pneumatyczny do załączania blokady, ponieważ jak w wielu przypadkach oryginalny silniczek skorodował.

Nadwozie zostało całkowicie rozebrane i poddane sodowaniu po czym okazało się że tylna zewnętrzna część progów wymaga naprawy blacharskiej. Po tych pracach nadwozie Toyoty dostało solidny podkład, profesjonalne zabezpieczenie nadkoli oraz podłogi karoserii. Następnym krokiem było nałożenie nowego oryginalnego białego koloru. Zderzaki oraz listwy boczne zostały polakierowane powłoką Raptor. Po powrocie z lakierni rozpoczęto montaż karoserii na wcześniej złożoną ramę.

 

 

 

MODYFIKACJE OFFROAD

Zmiana bardzo poprawiająca dzielność w terenie auta jest lift zawieszenia. Ponieważ w Toyotach z niezależnym zawieszeniem nie ma co przesadzać z jego wielkością auto otrzymało  dwu calowy zestaw firmy Pedders.

Ważnym aspektem terenowej jazdy są też opony. Land Cruiser otrzymał bardzo polecane ze względu na trwałość i wszechstronność na zwykłej drodze jaki lekkim terenie ogumienie  firmy BFG All Terrain w rozmiarze tylko o jeden rozmiar większy niż standardowe czyli  265/75/16 (32”).

Przy terenowej jeździe bardzo ważne są osłony, pod autem pojawił się więc komplet obejmujący ochronę silnika, skrzyni biegów i reduktora.

Poruszanie się na co dzień uprzyjemnia za to nowa stacja multimedialna na androidzie z kamerą cofania z zestawem głośnomówiącym i GPS.

 

 

 

PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ

Toyotka od dwóch miesięcy jest gotowa i użytkowana na co dzień. Jednak to nie finał prac jakie czekają pojazd.  Niebawem samochód zyska dodatkowe funkcjonalności które sprawią, że auto stanie się bardziej przydatne na wyprawach. Co jest w planach? Jest tego cała lista, czyli zbiornik na wodę wraz z podgrzewaniem, prysznic, zabudowa wyprawowa, lodówka, bagażnik dachowy, namiot, roleta, panel słoneczny i inne niezbędne akcesoria by móc komfortowo podróżować po świecie.

 

 

 

PODSUMOWANIE

Land Cruiser 95 w rękach człowieka, który potrafi o niego zadbać na pewno sprawi wiele radości podczas wycieczek czy dalekich wypraw. Na naszej stronie znajdziecie wiele przykładów takich aut, które z powodzeniem przemierzały świat.

Dziękujemy Andrzejowi i AM-SERWIS za pochwalenie się swoja pracą. Jak zauważycie w relacjach na FB warsztatu wkładają oni wiele serca i zaangażowania by przygotować Wasze terenówki tak by komfortowo i niezawodnie służyły Wam na co dzień jak i w drodze, gdzieś ku przygodzie na koniec świata. Być może wkrótce zobaczymy ich kolejne realizacje…

 

 Tekst: Ireneusz Rek, zdjecia AM-SERVICE 4x4

GALERIA ZDJĘĆ

 

Galeria

01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12

Pełna galeria