Toyota Land Cruiser J20: 2008 - 20..

 

 

„Od prawie 60 lat trzy kluczowe słowa stanowią podstawę projektowania każdej generacji Land Cruisera: siła, wytrzymałość i niezawodność. Przy projektowaniu najnowszej generacji zdecydowaliśmy się docenić lojalność klientów Land Cruisera i dostarczyć im samochód terenowy, który nigdy ich nie zawiedzie.”

Sadayoshi Koyari, Chief Engineer

 

WYGLĄD, WNĘTRZE, KOMFORT

 

Land Cruiser V8 ma nowoczesny i dynamiczny wygląd, przy zachowaniu wszelkich parametrów dużego przestronnego nadwozia typu kombi. Jest dłuższy, wyższy i szerszy niż poprzednia generacja. Duża, chromowana atrapa chłodnicy i potężne reflektory przednie nadają mocnego charakteru. Z tyłu mocno zarysowane nadkola, olbrzymie, dwudzielne reflektory z diodami elektroluminescencyjnymi (LED) oraz spojler w kolorze nadwozia, który elegancko wykańcza wyrafinowaną linę nadwozia i polepsza parametry aerodynamiczne pojazdu. Tylna, dzielona klapa zapewnia komfortowy dostęp do bagażnika i załadunek ciężkich przedmiotów. Całkowita długość  wynosi 4950 mm (więcej o 60 mm), a szerokość 1970 mm (więcej o 30 mm). Poprzez optymalną zabudowę wnętrza, a także skrócenie komory silnika, uzyskano przestronną i wygodną kabinę, dłuższą o 130 mm względem poprzednika (mierząc od pedału gazu do tylnych drzwi), zwiększając komfort i wygodę pasażerów. Dostępne są konfiguracje z pięcioma i siedmioma miejscami siedzącymi. Podczas projektowania foteli skupiono się na elementach, które mają istotne znaczenie dla samochodów terenowych: podparcie niższej części pleców i możliwość swobodnego ruchu ramionami. Wygoda zapewniona jest również poprzez użycie mocnego i grubego wyściełania, które gwarantuje stabilną pozycję podczas jazdy. Drugi rząd foteli podzielony jest w proporcji 40:20:40 z niezależnym oparciem środkowego siedzenia. Wszystkie trzy fotele mogą być przesuwane do przodu i do tyłu w zakresie do 105 mm, aby zapewnić wystarczającą ilość miejsca na nogi dla pasażerów siedzących w trzecim rzędzie. Oparcia mogą być również ułożone w pozycji półleżącej. Wszystkie trzy fotele mogą być złożone w celu zwiększenia pojemności ładunkowej, a fotel za siedzeniem kierowcy – najczęściej używany, aby przedostać się do trzeciego rzędu – za pomocą jednego ruchu można złożyć i ustawić w pozycji pionowej, co ułatwia wejście.

 

Land Cruiser V8 jest bardziej przestronny od poprzednika; posiada dużą ilość miejsca na nogi i głowę dla wszystkich pasażerów. Wybór pomiędzy modelami w konfiguracji z 5 lub 7 miejscami siedzącymi daje klientom możliwość dopasowania pojazdu do ich indywidualnych potrzeb, podczas gdy przestronne wnętrze ze składanymi fotelami, które dodatkowo można po złożeniu pochylić do przodu, umożliwia elastyczne użycie przestrzeni wnętrza. Wykończenie wnętrza cechuje się precyzją dopasowania i silnym wrażeniem funkcjonalności i jakości. Szczegółowa dekoracja w drewnie dodaje stylowi dodatkowej głębi i przyczynia się do wizerunku Land Cruisera jako samochodu wysokiej jakości. Zaawansowana technologia odzwierciedlona jest w zegarach Optitron dominujących na panelu instrumentów. Dostarczają one wyraźnych informacji na temat prędkości, obrotów, pozycji dźwigni zmiany biegów, ilości przebytych kilometrów, plus informacje dotycząc pojazdu takie jak zasięg wyprawy i wydajność paliwa. Ekran może również wyświetlać ostrzeżenia i porady. Typowe elementy standardowe obejmują skórzaną kierownicę z przyciskami telefonu i przyciskami audio, System „Inteligentny kluczyk” (Smart Entry) i przycisk uruchomienia pojazdu (Push - Button Start system). Zapewniają one wygodę i komfort oraz zwiększają bezpieczeństwo pasażera i kierowcy. Przyciski audio na kierownicy obejmują najczęściej używane funkcje, tzn. głośność i wyszukiwanie stacji muzycznych; przycisk trybu audio; przycisk odbierający telefon; oraz przycisk kontrolujący interface rozpoznawania głosu. Wielofunkcyjny ekran oraz sprawdzanie statusu samochodu mogą być obsługiwane przez inne przyciski na kierownicy.

 

 

System „Inteligentny Kluczyk” (Smart Entry) i Push - Buton Start system są uruchamiane za pomocą elektronicznego kluczyka, który może być trzymany w kieszeni lub torebce. Dzięki temu kierowca ma wolne ręce np. po to aby nosić bagaż, podczas gdy brak tradycyjnej stacyjki na kolumnie sterowania znacznie zmniejsza ryzyko obrażeń w przypadku zderzenia. System klimatyzacji został udoskonalany, w celu zapewnienia wygody kierowcy i pasażerom niezależnie od warunków. Cyfrowy, w pełni automatyczny system zapewnia czterostrefową kontrolę temperatury i gwarantuje wygodne warunki dla wszystkich pasażerów. Klimatyzacja tylnej kabiny jest kontrolowana przez niezależny dwustrefowy panel, umieszczony z tyłu centralnej konsoli, ale może być również sterowana z głównego panelu klimatyzacji. Z przodu kabiny 14 otworów i przewodów wentylacyjnych zapewnia przepływ powietrza kontrolowany manualnie lub w pełni automatycznie. Pasażerowie tylnych siedzeń odczuwają taki sam komfort – w suficie, filarach drzwi i na poziomie podłogi znajduje się dalszych 14 otworów wentylacyjnych. Stosowane są one zarówno do drugiego jak i trzeciego rzędu i zapewniają niezależną kontrolę prawej i lewej strefy temperatur, nawet w przypadku najdalej położonych foteli. Land Cruiser V8 w standardzie jest wyposażony w hi-fi firmy Pionier – 9-głośnikowy system audio z sześciopłytowym odtwarzaczem płyt CD. Cyfrowe radio zapewnia optymalny odbiór fal radiowych. System odtwarza pliki MP3 i WMA z płyt CD i oferuje pasażerom wysokiej jakości dźwięk wydobywający się z głośników umieszczonych w czterech drzwiach i centrum deski rozdzielczej plus z dodatkowych głośników umieszczonych po prawej i lewej stronie frontowej części pasażerskiej. Dodatkowe wyposażenie podnoszące komfort i wygodę właściciela obejmuje automatycznie przyciemnianą tylne lusterko, automatyczne reflektory przednie i wycieraczki reagujące na deszcz.