Koncepcyjny miejski crossover Lexus UX był jedną z najbardziej wyczekiwanych premier tegorocznego paryskiego salonu samochodowego. Ogromne zainteresowanie gości imprezy budziła futurystyczna sylwetka samochodu i nowatorskie rozwiązania techniczne. Wśród nich – koncepcyjne opony, stworzone przez firmę Goodyear.

 

 

Opony Goodyear Urban Crossover zostały zaprojektowane specjalnie dla Lexusa UX. Ich wyjątkowość widać już na pierwszy rzut oka, bo twórcy ogumienia dołożyli starań, by ich wygląd dopasować do przyjętej przez Lexusa filozofii stylistycznej „inside-out”, w której elementy wewnętrzne przechodzą w zewnętrzne i na odwrót. Stąd też ramiona obręczy kół znajdują odzwierciedlenie na ścianie bocznej opony, a bieżnik ma niezwykły wzór.

 

 

Wygląd to jednak nie wszystko – w oponach stworzonych dla Lexusa UX zastosowano szereg nowatorskich rozwiązań. Należy do nich technologia Sound Comfort, polegająca na wyścieleniu wewnętrznej powierzchni opony specjalną pianką poliuretanową, tłumiącą wewnętrzny rezonans i obniżającą poziom hałasu wytwarzanego podczas toczenia się po nawierzchni. Kolejną innowacją jest wyposażenie opon w elektroniczne czujniki chip-in-tire, przesyłające do komputera pokładowego samochodu informacje o ciśnieniu wewnątrz opony i jej temperaturze, a także charakterystyce. Pozwala to na bieżąco optymalizować parametry sterowania samochodem w celu uzyskania jak najlepszych własności jezdnych. Dodatkowo opony skonstruowane dla Lexusa UX wyposażono w technologię RunOnFlat, umożliwiającą przejechanie do 80 km po całkowitej utracie ciśnienia.

 

 

GALERIA