Nikt nie lubi rozstań. A już na pewno nie właściciele japońskich samochodów. Amerykański serwis ISeeCars.com po raz kolejny sprawdził, których modeli aut właściciele nie chcą wyrzucać z garażu. Najlepsze wyniki osiągnęły samochody z Kraju Kwitnącej Wiśni, a przede wszystkim te ze znaczkiem Toyoty.

 

rav4 2019 IMG 2230

 

Rzeczywiste dane

Badanie przeprowadzono na ponad 750 tys. egzemplarzy samochodów, kupionych przez pierwszych właścicieli w latach 1981-2003 i sprzedanych w 2018 roku. Dzięki temu udało się zebrać wiarygodne dane pokazujące, które modele najczęściej znajdują się w jednych rękach przez co najmniej 15 lat.

 

Miłość po japońsku

Wśród 15 modeli najczęściej używanych przez pierwszych właścicieli przez długie lata, aż 10 miejsc zdobyła Toyota, która uzyskała ogólny wynik 12,3%. Na drugim miejscu znalazła się Honda z rezultatem 10,3% – przypadły jej trzy miejsca. W najlepszej piątce marek, których samochody najdłużej pozostają w rękach właścicieli znalazło się jeszcze Subaru (10%), Hyundai (8,9%) i Nissan (7,6%). Warto zauważyć, że badanie zostało przeprowadzone na amerykańskim rynku, więc w wynikach dla konkretnych modeli znajdziemy wiele aut niedostępnych w Europie, takich jak zwycięska Toyota Highlander, trzecia Toyota Sienna czy Honda Pilot, która zajęła czwarte miejsce.

 

Właściciele kochają Priusa i RAV4

Jeśli pod uwagę weźmiemy wyłącznie auta oferowane w Europie, to najwyżej sklasyfikowanym modelem okazała się Toyota Prius, która zajęła drugie miejsce w całym zestawieniu – aż 16,2 % właścicieli korzystało z auta przez co najmniej 15 lat. Na kolejnych lokatach znajdziemy Hondę CR-V (12,4%), Subaru Forestera (12,1%) oraz następnie Toyoty – RAV4 (12,1%) i Camry (11,5%).

 

Lexus również wysoko

W zestawieniu dotyczącym aut klasy premium również nie zabrakło silnej japońskiej reprezentacji. Pierwsza lokata przypadła Acurze MDX, a wśród modeli dostępnych również na rynku europejskim najwyższe miejsce zdobył Lexus GS 300 z wynikiem 8,7%. Trzecia lokata przypadła również Lexusowi – modelowi IS 300, który uzyskał rezultat 7,2%.