Po trudnym roku, jaki minął niepostrzeżenie, doceniamy wiele spraw, o których nie pomyślelibyśmy, że są cenne. Jedną z nich jest możliwość spotkania się w gronie ludzi pozytywnie zakręconych wokół podróży i swoich terenowych Toyot. Rok 2020 i początek obecnego upłynęły nam pod znakiem zakazów i obostrzeń, między innymi w organizacji imprez. Jednak fani przygody, podróży i offroadu, zgrupowani wokół Land Cruiser Adventure Club, postawili na swoim i pomimo przekładanych dat i lokalizacji spotkali się w toyotowym gronie na corocznym, już szóstym zlocie Toyota Offroad Festival.

 

 

Nowe miejsce 

Nowa edycja zlotu otwiera również nową kartę w organizowanych spotkaniach. Przede wszystkim już nie Wielkopolska, ale Dolny Śląsk. Każdy, planujący wyjazd na zlot, zadawał sobie pytanie czy warto jechać wiele kilometrów przez Polskę na jeden z jej krańców, okolice Zgorzelca. Dla ponad sześćdziesięciu załóg okazało się, że tak i na pewno nie byli zawiedzeni. Nowa lokalizacja to szczególne miejsce. Teren udostępniony Land Cruiser Adventure Club przez Olszyna Motopark4x4 to ogromne możliwości. Na powierzchni około 50h wytyczono długą, 30-kilometrową pętlę rajdów cross country, która dla toyot w wersjach turystycznych była ciekawą przygodą i sposobem na miłe spędzenie czasu z widokami na Karkonosze. Jednak ci, którzy czekali na mocniejsze offroadowe wyzwania, również nie byli zawiedzeni. Z trasy turystycznej można było zjechać wprost w specjalnie przygotowane odcinki do jazdy technicznej, gdzie w zależności od umiejętności, przygotowania auta i odwagi kierowcy, załogi mogły ruszyć na zdobywanie foto-pieczątek.

 

 

Turystyka 

Toyoty Land Cruiser zwykle jednak nie są wybierane przez użytkowników do przedzierania się przez błoto, a bardziej do poszukiwania przygody w aucie, które bezproblemowo dotrze bardzo daleko i niekoniecznie asfaltową drogą. Dla takich osób na Toyota Offroad Festival przygotowane były trasy GPS po ciekawych miejscach regionu. Uczestnicy zlotu mogli dotrzeć m.in. do zabytkowego mostu, który o mały włos nie został wysadzony na potrzeby filmu „Mission impossible”. Inne wiodły w takie miejsca jak zapora i opuszczona stacja w Plichowicach, Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu, Muzeum Legend Śląskich, budynek szubienicy, liczne dworki i pałace. Każdy mógł wybrać coś dla siebie.

 

 

Partnerzy

Spotkaniu w Olszynie, tak jak we wcześniejszych edycjach, towarzyszyły stoiska partnerów. SOLTER MOTOSPORT zaprezentował auta przygotowane do rajdów oraz ciężarówkę serwisową. STEELER przedstawił najnowszego Hiluxa z silnikiem 2,8l oraz modyfikacjami zgodnymi ze specyfikacją Arctic Truck AT35. Poza tym wiele terenowych akcesoriów, osłony, orurowania, oświetlenie LED, również do nabycia na miejscu ze sporym, zlotowym rabatem. Ciekawą ofertę przedstawiła również firma TERENOWIEC 4x4, prezentującą wyciągarki Power Winch oraz wiele terenowych akcesoriów. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała ekipa MTB MEDICA, która wsparła nas dwoma pojazdami medycznymi zbudowanymi… oczywiście na terenowych Toyotach.

Wsparciem zlotu były również pomoc jaką w organizacji zaoferowały firmy SZEKLA 4x4 oraz BLACK GOOSE. Partnerem medialnym wydarzenia był magazyn OFF-ROAD.PL.

 

 

Pokazy i szkolenia

Dla tych, którzy oprócz terenowych wrażeń chcieli przywieźć ze zlotu coś jeszcze, specjaliści z EXPERT DRIVING ACADEMY przygotowali szkolenie dotyczące niezbędnej wiedzy w technice poruszania się w terenie oraz obsługi offroadowego wyposażenia. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również spotkanie z Jerzym Wierzbickim - fotografem, który opowiadał o swojej kilkuletniej przygodzie z Omanem. Z krajem tym, poprzez swoją pracę, związał się tak bardzo, że spędził w nim 10 lat, poznając z bardzo bliska to czego nie zobaczą turyści na kilkudniowej wycieczce. Judyta Moskała z MTB MEDICA zaprezentowała przydatną na wyprawach wiedzę ze swojej dziedziny, czyli jakie nowoczesne i przydatne wyposażenie powinniśmy zabrać na wyprawę do podręcznej apteczki.

 

 

 

Kolejne spotkanie za rok

Sytuacja na świecie zaskakuje tak, że planowanie czegokolwiek jest tak niepewne jak pierwszy, jesienny lód na jeziorach. Niby wygląda solidnie, ale załamać się może w każdej chwili. Trzeba jednak żyć marzeniami i planami. Zatem i Toyota Offroad Festival jest planowany na 16-19 czerwca 2022. Jeśli macie terenową Toyotę i pasjonuje Was offroad, wyprawy oraz przygoda – nie może Was tam zabraknąć.

 

Tekt i zdjęcia: Ireneusz Rek

 

 

GALERIA ZDJĘĆ

Galeria

28.06.2021_CHR_olszyna_2V6A4942
28.06.2021_CHR_olszyna_2V6A4968
28.06.2021_CHR_olszyna_2V6A4975
28.06.2021_CHR_olszyna_2V6A5005
28.06.2021_CHR_olszyna_2V6A5024
28.06.2021_CHR_olszyna_2V6A5031
28.06.2021_CHR_olszyna_2V6A5039
28.06.2021_CHR_olszyna_2V6A5044
28.06.2021_CHR_olszyna_2V6A5058
28.06.2021_CHR_olszyna_2V6A5060
TOF2021___2V6A5420
TOF2021___2V6A5515

Pełna galeria