Toyota Off-Road Festival już po raz siódmy gościł fanów terenowych toyot. Tym razem w nowej lokalizacji, na Pomorzu, w okolicach Szczecinka i Bornego Sulinowa. Długi, czerwcowy weekend był pełen terenowych atrakcji, animacji i pięknej letniej pogody. W imprezie uczestniczyło 66 załóg.

 

 

Baza w sercu historycznych wydarzeń

W tym roku bazą TORF był kemping nam jeziorem Wielimie niedaleko miejscowości Szczecinek. Miejsce nieprzypadkowe, ze względu na temat główny tegorocznego spotkania, czyli zwiedzanie historycznego miasta Borne Sulinowo i jego okolic, związanych z ważnymi wydarzeniami II wojny światowej i czasów powojennych. Przyjemna baza kempingowa nad samym jeziorem, z bezpiecznym dostępem do plaży i jeziora, to nowy pomysł na nasze spotkania. Po 6 latach imprez na torach off-road - Autodrom4x4 i Olszyna Motopark - zloty będą organizowane co roku w innym miejscu Polski, właśnie na ciekawych kempingach. 

 

 

TORF to jazda w terenie

Festival organizujemy dla osób, dla których samochody terenowe i turystyka off-roadowa to hobby i sposób na spędzanie wolnego czasu w aktywnym stylu. Dlatego co roku kładziemy duży nacisk na przygotowanie turystycznych tras widokowych po drogach nieasfaltowych. Od lat nieocenionym ekspertem od wyznaczania złotowych szlaków jest Irek „Irko” Rek, który w tym roku przygotował ponad 300 km śladów GPS, po których mogli poruszać się uczestnicy. Warto podkreślić, że w tym roku, dzięku bardzo dobrej współpracy z okolicznymi nadleśnictwami, udało się poprowadzić wycieczki po terenach, które na co dzień są zamknięte dla ruchu samochodowego. Dodatkowo uczestnicy zlotu mieli do odnalezienia ponad 100 zdjęć w ramach zabawy foto-safari, co dodatkowo urozmaiciło przejażdżki i zaowocowało dodatkowymi nagrodami dla aktywnych.

 

Tankodrom i rzutnia granatów

 Poza jazdą turystyczną po okolicznych lasach fani off-roadu mogli się zmierzyć z foto-pieczątkami na piaszczystym, pagórkowatym terenie zwanym rzutnią granatów. W przeszłości miejsce to było wykorzystywane do ćwiczeń przez wojsko. Teraz dostarczyło wielu terenowych emocji dla załóg, które chciały sprawdzić siebie i swoje auta w głębokim piachu.

 

 

Dodatkową atrakcją był także wjazd na Tankodrom, czyli przygotowany plac manewrowy, na którym organizowane są pokazy i przejażdżki pojazdami wojskowymi. Uczestnicy zlotu także mogli spróbować jazdy „czołgiem” oraz przekąsić typowo wojskowe przysmaki.

 

 

Spotkanie z historią

Borne Sulinowo, przez dekady miasto zamknięte, w którym stacjonowały wojska sowieckie, otoczone jest miejscami historycznymi. Dziś jest to popularna atrakcja turystyczna, do której warto się wybrać nie tylko ze względu na militarną przeszłość. Do zwiedzania najciekawszych zakątków zdecydowanie polecamy lokalnego przewodnika, który dla naszego zlotu przygotował i poprowadził 4-godzinne wycieczki po bunkrach i umocnieniach Wału Pomorskiego.

 

Animacje i atrakcje, czyli dzieci i rodzicie się nie nudzą

TORF od samego początku ma charakter imprezy rodzinnej. Dla dorosłych przygotowujemy atrakcje w terenie, a dla dzieci różne aktywności animacyjne, organizowane przez ekipę Basic Animacje. Malowanie buziek, malowanie koszulek, warsztaty manualne, kącik sportowy oraz hit wyjazdu, czyli letnie kino nocne dla maluchów. Oczywiście z pop-cornem. Nie było czasu na nudę, a rodzice mogli zająć się rozmowami o autach oraz o planowych i odbytych już podróżach, a także wziąć udział w zorganizowanych pokazach. 

 

 

Marysia Bancarzewska z firmy Camp 4 Wheels opowiedziała o namiotach dachowych, a Paweł Zieją z Bison Gear o akcesoriach do naszych terenówek. W piątkowy wieczór zlot odwiedził podróżnika i autor wyprawowych książek - Piotr Kulczyna, który pokonuje tysiące kilometrów za kierownicą klasycznego Land Cruiser BJ45, a wcześniej BJ42. Piotr, przy ognisku, opowiedział o swoich wyjazdach do Azji, w szczególności do Mongolii. To był bardzo miły wieczór, z wyjątkową podróżniczą atmosferą. 

 

partnerzy TORF2022

 

Partnerzy TORF 2022

W ramach TORF od lat współpracujemy z solidnymi i lojalnymi partnerami, którzy wspierają nas w naszych działaniach. Podziękowania ślemy do polskiego importera Toyoty i Lexusa, firmy Toyota Central Europe, która od kwietnia tego roku, po połączeniu z rynkami Czech, Słowacji i Węgier, stała się europejskim klastrem z bardzo mocną pozycję na naszym kontynencie. 

Od pierwszej edycji zlotu wspiera nas także firma STEELER, która jest producentem oraz dystrybutorem akcesoriów do aut terenowych i użytkowych, a także dostawcą specjalistycznych rozwiązań na bazie aut terenowych i użytkowych dla służb mundurowych i biznesu.

 

 

 

Naszą festiwalową tradycją stała się główna nagroda w postaci wyciągarki. W tym roku model WARN VR EVO 10, ufundowany przez STEELER, trafił w ręce Bartka, właściciela pięknego Hiluxa Revo. Bartek jest aktywnym fotografem, który współpracuje z największym terenowym rajdem europejskim - legendarnym Breslau. Czekamy na jego relację z montażu wyciągarki i pierwsze testy. 

Firma CARS DUBAI zaprezentowała podczas zlotu kultowy model Land Cruisera GRJ76. Uczestnicy mogli na żywo obejrzeć samochód, który jest marzeniem wielu toyotowych off-roaderów. Firma od 15 lat zajmuje się importem aut, które nie są dostępne w oficjalnej europejskiej sieci dealerskiej, a które są poszukiwane przez podróżników. W ofercie znajdują się też legendarne buschtaxi, czyli J78 a także inne egzotyczne dla nas modele. 

Po raz kolejny pełen zestaw nagród przygotowały i dostarczyły firmy specjalizujące się w sprzedaży oraz montażu akcesoriów off-road do naszych toyotek. Podziękowania przesyłamy do SZEKLA4x4, 4x4 TERENOWIEC oraz BISON GEAR. Jeśli chcecie doposażyć wasze auta do wyjazdów bliższych lub dalszych to wiecie, gdzie pytać. To marki od lat znane na polskim rynku 4x4.

W tym roku do grona partnerów dołączyły też nowe firmy. CAMP 4 WHEELS to dostawca namiotów dachowych marki Wild Land. Z wybranymi produktami można było zapoznać się podczas piątkowego workshopu. MUDKILLER to absolutny hit - polski patent na czyszczenie zabłoconych chłodnic, który mieliśmy możliwość już przetestować. FJ PRO to nowy warsztat na rynku trójmiejskim, który specjalizuje się w imporcie i serwisowaniu toyot z rynku USA. Na zlocie zaprezentował m.in. piękną Sequoię, doposażonego FJ Cruisera oraz Tacomę i Land Cruisery 150. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także oferta TRAVEL ADVENTURE SCHOOL, czyli ekipy organizującej szkolenia z jazdy terenowej na motocyklach typu Adventure. To ciekawe uzupełnienie naszego hobby 4x4.

Dodatkowego wsparcia udzieliły nam także firmy RAYO4x4, SOLTER MOTORSPORT, AUTODROM4X4, a także BLACK GOOSE DETAILING, który ufundował kosmetyki dla… naszych Land Cruiserów, aby po udziale w imprezie terenowej mogły znowu pięknie lśnić. Tegoroczny TORF, jak co roku, ubezpieczyła firm INTERRISK przy współpracy z BASIC UBEZPIECZENIA

Partnerami medialnymi byli: magazyn 4x4 - OFF-ROAD PL, BLUE PHOTO oraz BUSCHTAXI.NET.

 

 

Co w roku 2023?

W trakcie tegorocznego zlotu rozmawialiśmy z uczestnikami o kolejnym spotkaniu, w roku 2023. Pomysł zmian lokalizacji na kolejne rejony Polski bardzo się spodobał. Już dziś możemy podać datę TORF 2023 - będzie to weekend 15 - 18 czerwca 2023. Dlaczego taka data? Po pierwsze chcemy uniknąć kolizji terminów z największymi targami off-road w Europie, czyli Bad Kissingen Abentauer & Allrad Show, a także ustalić stałą datę, niezależną od ruchomego święta Bożego Ciała. Zatem najbliższe zloty odbędą się ostatni weekend przez zakończeniem szkoły w Polsce. Zobaczymy jak się to sprawdzi. 

Co do miejsca to plany są na Bieszczady. Tam nas jeszcze nie było, a to piękna i dzika kraina. O wyborze miejsca kolejnego zlotu poinformujemy jak tylko decyzja zapadnie.

 

Do zobaczenia!

 

 

Tekst: Michał Horodeński, zdjęcia: Ireneusz Rek

 

 

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

Galeria

TOF2002_przygotowania_2022.04____2V6A2557
TOF2002_przygotowania_2022.04____2V6A2558
TOF2002_przygotowania_2022.04____2V6A2567
TOF2002_przygotowania_2022.04____2V6A2576
TOF2002_przygotowania_2022.04____2V6A2637
TOF2002_przygotowania_2022.04____2V6A2652
TOF2002_przygotowania_2022.04____2V6A2674
TOF2002_przygotowania_2022.04____2V6A2686
TOF2002_przygotowania_2022.04____2V6A2696
TOF2002_przygotowania_2022.04____2V6A2697
TOF2002_przygotowania_2022.04____2V6A2702
TOF2002_przygotowania_2022.04____2V6A2706

Pełna galeria