Firmę Escape Vans z Gdańska poznaliśmy przy okazji relacjonowania postępów w pracach nad zabudową wyprawową, zaprojektowaną dla Land Cruisera 78. Ten model Toyoty, nazywany też „buschtaxi” dzięki trójmiejskiej firmie zyskał bardzo funkcjonalne i po prostu ładne zagospodarowanie przestrzeni, która ma posłużyć przyszłemu właścicielowi w podróży przez bezdroża Afryki. Tym razem pora na poznanie kolejnego produktu tej firmy, czyli przenośnej zabudowy przeznaczonej do Land Cruisera 150.

 

 

Toyota Land Cruiser 150 swoją premierę miała już 12 lat temu. Od tego czasu wyposażenie, wygląd, silniki auta bardzo się zmieniały, jednak bagażnik pozostał cały czas o podobnej pojemności, ponad 600 l. Escape Vans zaprezentowała nowy pomysł na zagospodarowanie tej przestrzeni, czyli zabudowę wyprawowo-turystyczną z łatwą możliwością montażu i demontażu, tak aby auta użytkowników nie straciły codziennej funkcjonalności. Produkt który otrzymujemy to wykonana bardzo starannie i powiedzieć można stylowo drewniana skrzynia z wieloma przydatnymi na wyprawie funkcjami.

 

 

 

MONTAŻ

Bagażnik Land Cruisera 150 nie jest mały, jednak zabudowa wypełnia go bardzo dokładnie. Element ma wysokość 67 cm (z materacem), szerokość 106cm i głębokość  72 cm. Jest ciężka, do jej montażu niezbędne są dwie osoby, które z wysiłkiem ale są w stanie sobie poradzić z zadaniem. Producent zapewnił możliwość stabilnego zamocowania skrzyni pasami (na wyposażeniu) którymi przypinamy ją do zaczepów w podłodze. W obudowie wyfrezowano wiele wycięć, które pozwalają wybrać miejsce gdzie pas ma być przeprowadzony, co sugeruje, że przygotowano się na różne opcje w różnych pojazdach. Ostatnią czynnością jaka mamy do wykonania jest podpięcie się przewodem do gniazda zapalniczki, które przyda się do zasilania wbudowanego wyposażenia.

 

 

 

WYPOSAŻENIE

Przyczynkiem do powstawania zabudów kamerowych bagażnika jest potrzeba użytkowników aut uporządkowania przestrzeni bagażowej oraz wbudowanie wyposażenia przydatnego na wyprawie tak, aby w prosty i przyjemny sposób dało się z niego korzystać. I tak jest w przypadku tego co proponuje Escape Vans. Na biwaku, jeśli chcemy skorzystać z kuchni wystarczy tylko odblokować dwa mocowania i cała zabudowa jak szuflada wysuwa się pokazując swoje bogate wnętrze. Co tu mamy?

Całość dzięki dodatkowemu, rozkładanemu blatowi jest bardzo funkcjonalna i dale spora przestrzeń do zabawy w gotowanie w terenie. Na powierzchni blatu, pod deską która można wykorzystać do krojenia (ale szkoda zniszczyć) ukryte mamy sztućce. Po podniesieniu deski (mocowanej na magnesy) ukazuje się dodatkowo miska, do wykorzystania jako zlewozmywak (po zdjęciu deski da się ją wysunąć, z deska jest zablokowana). Korzystanie z wody umożliwi kran, mocowany w prosty sposób, na zatrzask oraz pompka wody uruchamiana przyciskiem na blacie. Jeśli umyć trzeba coś co jest za duże lub za ciężkie do położenia w zlewozmywaku, kran zmienimy na dłuższy przewód i zaplanowana czynność wykonamy obok auta. Bardzo praktyczne. Opisując funkcjonalność zabudowy warto wspomnieć o lodówce. Kompresorowa, wiec chłodzi naprawdę (a nie tylko schładza jak zwykłe lodówki turystyczne), dostęp do niej jest łatwy, choć wadą może być jej mała pojemność (tylko 16l).

 

 

 

SPANIE

Zestaw który testujemy wyposażony jest w materac o wymiarach około 106x190 cm. Gąbka jest w miarę gruba, podzielona do transportu na trzy części, spięte pasami. I tu rozpoczynają się pierwsze schody. Rozkładanie łóżka jest w miarę proste, jednak bardzo czasochłonne i wymagające wielu czynności. Pierwsza rzecz to konieczność wypakowania wszystkich bagaży (wszak bagażnik mamy zajęty) z kanapy. Następnie składamy fotele i maksymalnie, tyle ile się da, odsuwamy przednie siedziska do przodu. Potem budujemy drewniany „ruszt” i układamy płyty ze sklejki. Wszystko pasuje i jest do wykonania nawet bez instrukcji (której nie mieliśmy). Jednak po tej czynności zostają nam części, których przeznaczenia nie mogliśmy odgadnąć. Z blatów na których śpimy dodatkowo wysunąć można drewniane ograniczniki. Zabezpieczają one nas w sytuacjach gdy zsuwamy się ze spania i zapobiegają wpadnięcia kończyn w szary miedzy bokami auta a materacem. Po rozłożeniu materacy przestrzeń do sufitu to 55cm.

 

 

UZYTECZNOŚĆ

Zabudowa zaproponowana przez Escape Vans  zachwyca jakością i estetyką wykonania. Produkt który otrzymujemy wykonany jest bardzo starannie i przyjemnie dla oka. Powstaje jednak pytanie do kogo jest skierowany. Naszym zdaniem świetnie sprawdzi się na przykład dla wędkarza, który zabiera niewiele rzeczy na weekend, potrzebuje lodówkę na chłodne napoje, zagospodarować sobie kuchnię i śpi sam. Produkt ten niestety nie sprawdzi się na wyprawie. Przede wszystkim uderza w oczy fakt, że tak jak inne zabudowy kamperowe producenta nie zawiera żadnych szuflad do przechowywania. Jedyne miejsce jakie mamy do dyspozycji to wnęki pod kuchenką i obok pojemnika na wodę. Teoretycznie można by tam wcisnąć trochę zaopatrzenia, jednak tego miejsca jest tam naprawdę mało. Podobnie niezadowolony będzie fan offroadu, który traci bagażnik, w którym trzymał skrzynię na liny, szekle i inny sprzęt niezbędny w terenie nie uzyskując nic co dałoby się wykorzystać do tego celu.

Kolejna sprawa to spanie. Materac jest niestety wąski i powstaje pytanie dlaczego?  Miejsca wewnątrz jest tyle, ze spokojnie mógłby być on szerszy o 30 cm. Są nawet dedykowane „skrzydełka” na których mógłby on spoczywać.  Gdyby producent dodał dokładane poszerzenie – całość nabrałaby o wiele więcej sensu.

 

 

PODSUMOWANIE

Jeśli jesteście fanami weekendowych wycieczek, samodzielnych lub we dwoje, lubicie rzeczy starannie wykonane, stylowe i użyteczne, ta zabudowa jest dla Was. Na takie krótkie wyprawy nie zabieramy przecież wiele rzeczy a produkt Escape Vans pomaga nam w urządzeniu sobie krótkiego pikniku na łonie natury z nocowaniem. Po wyjeździe, bagażnik można opróżnić i auto znów staje się cywilne. Jednak wykorzystanie tego pomysłu na zabudowę bagaznika na dłuższej wyprawie jest dyskusyjne. Warto zobaczyć np. jak do tematu zabudowy wyprawowej podeszła firma Bison Gear. W takich zastosowaniach liczą sie szuflady i pakowność. Produkt Escape Vans to tak naprawdę terenowa kuchnia z mozliwością spania. Jeśli tego właśnie potrzebujecie - ta zabudowa jest dla Was.

 

GALERIA ZDJĘĆ

Galeria

mazury_09.2021___2V6A0562
mazury_09.2021___2V6A0564
mazury_09.2021___2V6A0578
mazury_09.2021___2V6A0580
mazury_09.2021___2V6A0582
mazury_09.2021___2V6A0583
mazury_09.2021___2V6A0592
mazury_09.2021___2V6A0595
mazury_09.2021___2V6A0604
mazury_09.2021___2V6A0605
mazury_09.2021___2V6A0606
mazury_09.2021___2V6A0608

Pełna galeria