Gotowanie na gazie to jedna z podstawowych czynności podczas biwaku. Kawa, herbata, posiłek - gaz zawsze jest potrzebny. Nawet jeśli korzystamy z ognia z ogniska czy grilla, to dobra kuchenka gazowa jest ważnym elementem naszego ekwipunku.

 

 Kuchenka MSR Pocket Rocket 2 02

Kuchenka MSR Pocket Rocket 2 01

 

Gotowanie na biwaku 

Kiedy myślę o przygotowaniu posiłku podczas wycieczki czy wyprawy samochodowej, to przed oczami mam dużą turystyczną butlę oraz najlepiej dwupalnikową kuchenkę. Gotowanie na takim sprzęcie jest szybkie i wydajne. Można korzystać z dwóch naczyń na raz. Wybór takich kuchenek jest bardzo szeroki - w zależności od wielkości, ceny, marki i systemu podłączenia gazu. 

Kiedy jednak chcę zatrzymać się gdzieś na chwilę i przygotować szybką kawę, nie lubię wyciągać całego kuchennego majdanu. Wtedy do akcji wkracza ultra mała i lekka kuchenka MSR Pocket Rocket 2. Wiem, brzmi to zabawnie. Minimalistyczny sprzęt, używany głównie przez alpinistów i turystów pieszych lub rowerowych, w wielkiej terenówce. Ale ja używam jej po prostu jako kuchenki nr 2, wyłącznie do szybkich zadań lub jako sprzęt awaryjny, gdy skończy mi się gaz lub nastąpi jakaś awaria. 

 

 Kuchenka MSR Pocket Rocket 2 04

 

Minimalistyczny styl, duża moc

Kuchenka MSR waży prawie tyle co nic, bo co to jest niecałe 100 g przy masie auta i całego off-roadowego szpeju. Składa się jak szwajcarski scyzoryk, a złożona w plastikowe opakowanie łatwo mieści się w większej kieszeni lub w plecaku. Dedykowana butla gazowa daje jej solidne oparcie i jeśli tylko podłoże jest wystarczająco płaskie, to śmiało można postawić na niej większy garnek. Choć ja stawiam głównie małą kawiarkę lub czajnik.  

Zabawne są też składane rozpórki, na których należy ustawiać naczynia. Wydają się takie delikatne, że aż strach je uszkodzić. Nic bardziej mylnego. To solidny kawał metalu, na sprytnych zawiasach, aby całość po złożeniu zajmowała jak najmniej miejsca. Należy tylko uważać na filigranowy drucik do regulacji ciśnienia gazu, ten element faktycznie jest delikatny. Za to w zestawie znajdziemy też dedykowaną piezoelektryczną zapalarkę. Jakbyśmy zapomnieli zapałek lub zapalniczki. Mimo swoich rozmiarów kuchenka dobrze podgrzewa, co pozwala zagotować 1 litr wody w czajniku w około 3 do 4 minut.

Podsumowując: małe rozmiary, niska waga, sprytne składanie oraz duża moc grzewcza to są same plusy tej kuchenki. Minusów, może poza ceną, nie znalazłem. Kuchenka kosztuje ok. 250 zł, w zaleźności od sklepu. W promocji znalazłem ostatnie za 198 zł. 

 

Tekst i zdjęcia: Michał Emsi Horodeński

 

Kuchenka MSR Pocket Rocket 2 08