Oferta rynkowa całorocznych opon (z odpowiednim oznaczeniem) z terenowym bieżnikiem, przynajmniej klasy AT, jest stosunkowo niewielka. Czy japońska opona Geolandar G015 spełnia oczekiwania użytkowników tego segmentu? Prezentacja tego produktu odbyła się w 2016 roku w światowej stolicy offroadu, Moab w USA. Miłośnikom terenowych przepraw przedstawiono wówczas gumę, która miała zastąpić  Geolandara A/T-S G012, krytykowanego za zbyt miękką mieszankę oraz brak "wielosezonowości". Według Boba Abrama, kierownika planowania produktu Yokohama - Geolandar G015 został zaprojektowany tak, aby dobrze sprawował się na mokrej i pokrytej śniegiem nawierzchni, cechował się większą wytrzymałością i przebiegiem, a przy tym ma miał korzystny wpływ na zmniejszenie zużycia paliwa i hałasu drogowego.  Poza tym taka opona powinna spełniać także założenia ogumienia All Terrain, czyli mieć jpodstawowe zdolności terenowe.

 

 

 

Budowa

Wzór bieżnika Yokohamy Geolandar G015 to układ pięciorzędowy, jednak zewnętrzne rzędy są szersze, opona jest symetryczna, a sam bieżnik nie jest kierunkowy. Bieżnik – jak przystało na oponę o zacięciu terenowym – posiada blokowy układ zachodzący na boczne ścianki opony oraz jest wyposażony w rowki EdgeTec (o zmiennym układzie i głębokości) i adaptacyjne lamele 3D. Takie rozwiązanie ma zapewnić dodatkową przyczepność podczas jazdy w zimowych warunkach. Otwarte przestrzenie rzeźby mają natomiast zagwarantować lepsze właściwości w terenie. „Płytki” wzór bieżnika o zaokrąglonych krawędziach czoła wskazuje na oponę raczej szosową niż terenową.

 

64 large

 

Na drodze

Po przejechaniu na dwóch kompletach opon więcej niż 100 000 km można powiedzieć, że założenia firmy YOKOHAMA zostały spełnione. Opona całkiem nieźle sprawuje się zimą (opatrzono ją symbolem płatka śniegu wpisanego w górę), na asfalcie osiąga bardzo przyzwoite parametry związane z hałasem, bardzo powoli się zużywa, co potwierdza amerykański  UTQG (Uniform Tire Quality Grading – Jednorodna Klasyfikacja Jakości Opon) nadając jej wysoki wskaźnik odporności na zużycie, określany indeksem TREADWEAR 600, co przekłada się na żywotność równą 60 000 mil.

 

geolandar 01

 

W terenie

Opona ma oznaczenie AT, czyli powinna być wszechstronna, z naciskiem na poruszanie się po drogach. Jednak po wjechaniu na niezbyt grząski teren, szuter i kamienie również spełnia swoje zadanie. Można ją również śmiało polecić na piach, jednak – jak nie trudno się domyśleć – jazda po mokrej trawie, błocie czy glinie stanowi problem. Rowki bieżnika szybko się zaklejają, a opona traci przyczepność, powodując uślizg pojazdu.

 

Trwałość

Planując zakup Geolandara G015 trzeba mieć na uwadze, że tak naprawdę Yokohama sprzedaje dwie opony o tej nazwie i podobnym wzorze bieżnika. Zwykła, najbardziej powszechna opona ma drobniejszy bieżnik, wyższy indeks prędkości oraz słabszy bok. I naprawdę bardzo łatwo ja uszkodzić, wystarczy lekkie uderzenie barkiem o korzeń lub kamień i jego konstrukcja nie wytrzymuje powodując wyskakiwanie "garbów". Rozwiązaniem jest oczywiście poszukiwanie wersji  wzmocnionej o wyższym indeksie nośności, posiadającej mocniejszy bark. Dodatkowo opona taka ma zdecydowanie bardziej agresywny, offroadowy bieżnik składający sie z większych i masywniejszych  klocków. Niestety bardzo wielu sprzedawców nie orientuje się w tej różnicy i nie ma pojęcia, że guma ta ma swoja bardziej offroadową wersje oznaczona symbolem LT. Poza tym ta bardziej terenowa odmiana występujew Polsce w ograniczonej ilości rozmiarów:

215/75 R15

235/75 R15

30x9.50 R15

31x10.50 R15

32x11.50 R15

33x12.50 R15

215/85 R16

225/75 R16

235/85 R16

245/75 R16

245/70 R17

285/70 R17

315/70 R17

265/60 R20

325/60 R20

 

yokohama geolandar a t g015 34827 l

Jak widać z powyższego zestawienia brakuje rozmiarów dla najnowszych Hiluxów czy Land Cruiserów zaopatrzonych w 17 i 18 calowe felgi. Nawet dla starszych pojazdów na mniejszych, 16" obręczach Geolandar ma słaba rozmrówkę ograniczajaca się do 31". Najlepsza dostępność tych opon jest właściwie tylko dla felg 15".

Pozostaje zakup wersji drogowej, dla której producent ma znacznie szerszy wachlarz dostepnych opcji wymiarów jednak nie jest to prawdziwa opona AT.

 

Podsumowanie

Opona Geolandar G015 to znakomite rozwiązanie dla miejskich offroaderów, którzy potrzebują opony całorocznej, dobrze trzymającej się na asfalcie zarówno zimą, jak i latem. Podczas wycieczek do lasu, zwłaszcza w niezbyt trudnym terenie, również sie sprawdzą. Problemy pojawią się wówczas gdy maja popracować na kamienistym podłożu, narażone na uderzenia, które uszkadzają jej bok. Wówczas okazuje się że bardzo szybko ulęgają zniszczeniu, a takie uszkodzenia nie podlegają reklamacji (po prostu ta opona jest słaba i niezbyt wytrzymała z założenia).

 

geolandarg015 uszkodzenoe 2

geolandarg015 uszkodzenoe

 

Rozwiązaniem jest wersja LT (wzmocniona) jednak nie wystepuje w dostatecznej rozmiarówce (poza Polską oferta jest bardziej bogata) a przecież nowe Toyoty Hilux czy Land Cruiser proponowane sa obecnie na felgach 18"...

Rozmiary opon LT dostępna na stronie polskiego dystrybutora YOKOHAMA

Rozmiary opon LT dostepne na stronie producenta 

 geolandar rozmiary