Kierowcy Land Cruiserów doskonale wiedzą, że to samochody nie do zdarcia. Jeśli chcemy auta, które zawsze dotrze do celu, Land Cruiser to najlepszy wybór. Okazuje się, że Amerykanie są tego samego zdania, mimo że mogą wybierać spośród dziesiątek terenowych modeli własnych, rodzimych marek. Jak wynika z badania portalu iSeeCars.com, jeśli amerykański kierowca ma okazję kupić Land Cruisera, to liczba mil na liczniku nie ma znaczenia. 

Stany Zjednoczone to jeden z tych krajów, w których w zasadzie nie można obejść się bez samochodu. Jak auto się zepsuje, to nie da się nawet dotrzeć do pracy. Dlatego można powiedzieć bez wielkiej przesady, że jeśli Amerykanie kupują używane auto, upewnienie się co do jego stanu technicznego, trwałości i niezawodności to kwestia życia i śmierci. Sprawdzenie, które samochody znajdują w tym kraju nabywców bez względu na wieloletnią eksploatację i ogromny przebieg, prowadzi do ciekawych wniosków i stanowi jedyną w swoim rodzaju rekomendację. 

Tego typu badanie opublikował niedawno iSeeCars.com, który prowadzi wyszukiwarkę samochodów używanych na sprzedaż, a także zajmuje się analizami rynku samochodowego w USA. Wynika z niego, że Toyota Land Cruiser jest tym samochodem, który dale największą gwarancję pokonania co najmniej 200 000 mil (320 000 km). I to w na tyle dobrym stanie technicznym, żeby ktoś zechciał go jeszcze od kupić. Powyżej 200 tysięcy mil na liczniku miało aż 18,2 procent używanych egzemplarzy Land Cruisera sprzedanych w USA w 2021 roku. Dla porównania, średnia dla wszystkich samochodów wyniosła 1,2%. Dwucyfrowy wynik uzyskała jeszcze tylkoToyota Sequoia (14,2%),pełnowymiarowy terenowy SUV o długości około 5,2 m, opracowany specjalnie na amerykański rynek. 

„Legendarny Land Cruiser słynie z trwałości i niezawodności. Jest projektowany w taki sposób, aby wytrzymać przynajmniej 25 lat nawet w najcięższych warunkach. Na tym samochodzie polega wielu ludzi w krajach rozwijających się, gdzie pokonywanie trudnego terenu to nie rozrywka, a codzienność” – powiedział Karl Brauer, główny analityk iSeeCars.com. 

„Podobnie jak Land Cruiser, Toyota Sequoia również jest zbudowana na podwoziu ramowym. Choć spokrewniona z pick-upem, w środku mieści trzy pełne rzędy dla maksymalnie ośmiu osób. To sprawia, że jest to praktyczny rodzinny samochód, odporny na trudne warunki i zdolny do ciągnięcia dużych przyczep” - dodał. 

Iseecars02

8 na 15 najtrwalszych samochodów ma znaczek Toyoty

Co ciekawe dla fanów off-roadu, z badania iSeeCars wynika, że największą gwarancję pokonania co najmniej 200 000 mil dają terenówki oraz samochody Toyoty.

Wśród 15 najlepszych modeli znalazło się łącznie 8 Toyot – obok Land Cruisera i Sequoi są to off-roadowy4Runner (4,6%),pick-up Tundra (4,0%), duży sedan Avalon (3,9%), legenda hybryd, czyli Toyota Prius (3,9%), a także 7-osobowy hybrydowy SUV, czyliToyota HighlanderHybrid(3,8%)amerykański minivan Toyota Sienna (3,2%), do którego sentyment ma zaskakująco wielu kierowców w Polsce. 

Z samochodami Toyoty konkurują pod względem trwałości głównie amerykańskie i japońskie terenówki – zajmujący trzecie miejsce Chevrolet Suburban (6,6%)GMC Yukon XL(5,2%)Ford Expedition (4,5%)Chevrolet Tahoe (4,4%)GMC Yukon (3,7%)Honda Ridgeline (3,7%) minivan Honda Odyssey (3,2%).

Chevrolet Suburban, GMC Yukon, GMC Yukon XL i Chevrolet Tahoe są produkowane przez General Motors. Zostały zaprojektowane na tej samej platformie i dzielą wiele wspólnych części. Nic dziwnego, że wszystkie cztery wykazują się podobną odpornością i zdolnością do pokonania 200 000 mil” – podkreślił Brauer.

W pierwszej piętnastce znalazły się też dwie hybrydy Toyoty – 7-osobowy Highlander i średniej wielkości liftbackPrius. Obie dostępne są m.in. w Europie. „Toyota HighlanderHybrid z trzema rzędami siedzeń to oszczędna alternatywa dla tradycyjnych paliwożernych samochodów rodzinnych. Z kolei Prius przyciąga klientów zainteresowanych praktycznym samochodem drogowym, który przynosi korzyści dzięki niskim kosztom użytkowania i niewielkiemu zużyciu paliwa” – zauważył analityk iSeeCars.com.

Iseecars01

Toyota wygrywa w rankingu marek

Skoro wiemy już, jak wygląda pierwsza piętnastka najtrwalszych samochodów kupowanych na rynku wtórnym, nie będzie zaskoczeniem, że według analiz iSeeCars.com Toyota jest tą marką, której samochody najczęściej osiągają 320 000 km przebiegu. Wśród używanych samochodów tej marki sprzedanych w USA w 2021 roku 2,3% miało na liczniku przynajmniej 200 000 mil. To prawie dwukrotnie lepszy wynik niż wyniosła średnia rynku (1,2%). Drugie miejsce zajęła Honda z wynikiem 1,9% sprzedanych używanych aut. W pierwszej piątce znalazły się także trzy amerykańskie marki – GMC (1,8%), Chevrolet (1,6%) i Ford (1,5%). 

„Samochody Toyoty i Hondy nie tylko ustanawiają standardy pod względem niezawodności i trwałości, ale mają też niższe niż przeciętne koszty użytkowania” – zauważaKarl Brauer z iSeeCars. – „Ich właściciele chętniej korzystają nawet z wysłużonych aut tych marek, bo wiedzą, że będą im długo służyły bez większych problemów i bez kosztownych napraw”.

Badanie iSeeCars.comobjęło ponad 14,9 miliona używanych samochodów sprzedanych na amerykańskim rynku w 2021 roku. Wykluczono z niego modele już nieprodukowane na rok 2021, duże ciężarówki oraz modele niszowe, o niewielkiej produkcji.