Tassili n'Ajjer z Rafałem Żurkowskim
Przegladajac strone internetową Rafała Żurkowskiego, właściciela szkoły językowej Right Now dowiedzieć się można, że oprócz języków obcych jego pasją jest oglądanie świata z bliska. Wystarczy jeden ruch myszką do działu PODRÓŻE jego strony www aby zanurzyć się w kolorach odległych kontynentów. Czy to przedmieścia Nowego Yorku, czy piaski Sahary, czy tajska dżungla, na jego fotografiach mozemy zobaczyć ten daleki świat na wyciągniecie reki. Choć czasy sa niebezpieczne Afryka przyciaga zawsze. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Algierii wykonanych podczas wyprawy po tym kraju w tym roku.
Jak Afryka, to pojawić się muszą też Land Cruisery, które od lat są niezawodnymi towarzyszami przez bezdroża tam i na wielu innych kontynentach.
Tekst i zdjęcia: Rafał Żurkowski, trips.rightnow.pl
Płaskowyż Tassil n'Ajjer leży południowo-wschodniej Algierii w pobliżu granicy z Libią i Nigrem. Leży w sercu Sahary a pustynie przybiera tu wszystkie możliwe formy - pustyni skalistej, żwirowej i piaszczystej. Niesamowite labirynty skalne, ostańce, łuki skalne pośród przesypujących się wydm tworzy niesamowity krajobraz. Znaleziono tu liczne malowidła i ryty tworzone ręka człowieka zamieszkującego te tereny tysiące lat temu gdy panował tu klimat przyjazny człowiekowi. Malowidła przedstawiają zwierzęta, które żyły tu, gdy Sahara była sawanną. Obecnie nie mogłyby przeżyc na tym terenie ze względu na suchość tego obszaru. Deszcze padają zaledwie kilka dni w roku, a w lecie temperatura w cieniu przekracza 45 stopni.
Jedynymi ludźmi zdolnymi prztrwać w tak trudnym terenie to Tuaregowie. Sahara była od wieków ich domem . Zajmują się nomadyczną hodowlą kóz i wielbłądów oraz transportem karawanowym przez Saharę. Choć są muzułmanami, to kobiety mają więcej do powiedzenia w ich społecznościach i są rzadkim przykładem społeczeństw matriarchalnych wśród wyznawców islamu. Kobiety nie zakrywają głów i twarzy, w przeciwieństwie do mężczyzn, którzy owijają głowę w zawój zwany tamalgoust lub shash. Ma on za zadanie chronić przed piaskiem, słońcem a także - zasłaniając twarz mężczyna tuareski nie pokazuje uczuć, bo to czyny mają o nim świadczyć. Często barwiony naturalnym niebieskim barwnikiem - indygo - powoduje charakterystyczne zabarwienie skóry głowy Tuaregów, z tego powodu zwanymi błękitnymi ludźmi pustyni.
GALERIA ZDJĘĆ