Rozwój technologii powoduje, że na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań wspomagających orientacje w terenie. Przedstawiamy programy i aplikacje do nawigacji jakie dostępne są na koniec roku 2019 ze świadomością, że z każdą chwilą sytuacja się zmienia bardzo szybko.

 

TURCJA2019 IMG 1786

 

NAWIGACJE ZEWNĘTRZNE

Jeśli poruszacie się w terenie i chcielibyście przebyć przygotowana wcześniej trasę, właściwie nie ma wyboru. Tylko GARMIN oferuje możliwość przygotowania punktów trasy i całego przejazdu dokładnie po tych drogach, które wybieracie. Inne nawigacje proponują tylko wybór punktów i dojazd miedzy nimi wg widzi mi się urządzenia. Inną zaletą Garminów jest zapisywanie przebytej drogi. Po powrocie do domu możemy zgrać ślad i zobaczyć/udostępnić go.

 

1.Trasa serbia

 

Jak jest to możliwe? Razem z nawigacją firma z USA udostępnia nam program BASE CAMP. Posiada on wgrane dokładnie te same mapy co nawigacja i pozwala na "narysowanie" trasy, zaznaczenie punktów, wgranie tego wszystkiego potem do urządzenia. Ważne, żeby nie przygotowywać zbyt długich odcinków drogi. Najlepiej podzielić przejazd na etapy, ponieważ urządzenia o gorszych parametrach nie wgrywają zbyt skomplikowanych odcinków oraz "wieszają" się podczas jazdy. Jakie nawigacje warto wybrać? Właściwie wszystkie z serii drogowej NUVI pozwalają na korzystanie w wcześniej przygotowanych tras.

Jesli planujemy zjechanie z dróg, możemy narysować ślad, który potem będziemy mogli obserwować na ekraniku. Tutaj jednak nie obedzie się bez dedykowanych urządzeń czytajacych takie dane. Garmin proponuje wówczas urządzenia z serii Overlander lub starsze, Montana. Ich zaletą jest  możliwość zapisywania i przechowywania przebytych tras z łatwym dostepem do nich oraz wgrania przygotowanego śladu i punktów z komputera. (NUVI nie ma takiej opcji). Wadą są dosyć małe ekrany (Montana - 4" Overlander - 7").

Dla przygotowujacych trasy na komputerze jeszcze jedna ważna informacja: z programu Base Camp można korzystać i bez sprzętu Garmina, potrzebne sa tylko mapy ze strony garmin.openstreetmap.nl. Wówczas mamy program którym przygotujemy trasy czy slady na telefon czy tablet (export wykonywany jest w bardzo wielu formatach).

 

 

 

TABLETY I TELEFONY Z PROGRAMAMI MAPOWYMI

Tego typu urządzenia mają jedną, najważniejszą zaletę - zwykle już je mamy i wystarczy umieścić je w aucie aby zyskać bardzo dobre urządzenie, w przypadku tabletów, z dużym ekranem na którym możemy śledzić naszą trasę. Jakie programy mamy do dyspozycji?

MAPS.ME

To aplikacja dostępna zarówno na Androida jak i urządzenia Apple (wiecej, czytaj w osobnym artykule). Jej podstawową zaletą jest fakt, że jest darmowa, co dotyczy zarówno programu jak i map. Jest też wersja płatna, która wyłącza reklamy, ale że nie są one uciążliwe, nie jest koniczna. Inna zaleta Maps.me to bardzo prosta instalacja i intuicyjna obsługa oraz praca off-line. Wszystkie potrzebne mapy (całego świata) można pobrać wcześniej. Co daje ten program? Działa jak zwykła nawigacja, pozwala na wybór  celu (przy dostępie do internetu również głosowo), daje możliwość wgrania punktów i przygotowanych wcześniej tras. Program prawie idealny, mapy dokładne (dokładniejsze często nawet od google maps), menu i komendy w języku polskim. Jaka jest jego wada? Jeśli chcemy poruszać się po samodzielnie przygotowanej trasie, należy ja przygotować w innym programie jako plik klm i wgrać. Pomimo, że instalacja tras jest również bardzo prosta, wystarczy otworzyć załącznik z maila, który automatycznie instaluje przygotowany szlak, nie pozwala on na nawigowanie po nim. Na ekranie wyświetla się po prostu ślad, kreska, na której musimy pilnować się już sami. Możemy za to wybrać nawigowanie do wybranego wcześniej punktu.

 

 

Lokus Map Free lub Lokus Map Pro

Te aplikacje są o wiele bardziej funkcjonalne w offroadzie niż MAPS.ME głownie dzięki możliwości nagrywania "śladu" czyli przebytej trasy. Mają możliwość wgrania tras z innych urządzeń, z tymi samymi ograniczeniami co wyżej opisana aplikacja. Czym różni się wersja darmowa od tej oznaczonej symbolem PRO, za którą trzeba zapłacić około 35 zł?  Wersja darmowa jest ograniczona tylko i wyłącznie do map on-line. Oczywiście możemy do niej pobrać mapy na urządzenie ale aplikacja ogranicza ich obszar do kwadratu 25x25 km, niewiele... Wersja PRO zawiera mapy trzech wybranych krajów, z możliwością dokupienia innych. Za to są one dostępne tam gdzie nie ma zasięgu internetu. Wadą obsługi aplikacji jest dość skomplikowana obsługa.

 

 

MapTrek

To świetny program do pracy off-line, wyłącznie na urządzenia z Androidem. Ma on tą zaletę w porównaniu z opisywanym LOCUSEM, że umożliwia korzystanie z darmowych, wektorowych OpenStreetMap, podobnie jak MAPS.ME oraz nagrywa zapisana drogę. Jego koszt, 7 zł jest niewielki.  Trzeba mieć jednak na względzie, że za programem stoi, aczkolwiek zdolny, ale niestety pojedynczy człowiek (Andrey Novikov), który sam zastrzega, że pracuje nad nim “hobbystycznie”…

Są to oczywiście tylko wybrane propozycje z długiej listy tego co można używać za darmo lub z niewielka opłatą. Wśród programów mapowych znajdziecie jeszcze OSM map, Here WeGo, WAZE i wiele podobnych w działaniu. Wszystkie jednak wymagają przygotowania trasy. Kiedyś planowanie wypraw wspomagał OziExplorer. Nie był on jednak ani tani, ani łatwy w obsłudze, jednak dział na bardzo wielu systemach, w tym na Windows. Niestety nie jest on juz dostepny. Obecnie do takiego zadania pozostał BASE CAMP od Garmina. Jest on bezpłatny i do pobrania ze strony producenta. Krok po kroku pozwala on na dokładne zaplanowanie przejazdu czy wgranie punktów. Posiada ograniczenie wynikające z niedokładności map na jakich operuje producent.  Jednak  w chwili obecnej jest już możliwość wgrywania OpenStreetMap dzięki stronie www.freizeitkarte-osm lub garmin.openstreetmap.nl.

 

NAWIGACJE WBUDOWANE

Jeśli macie firmowe radio, z dużym wyświetlaczem, dostarczone przez Toyotę, właściwie nie macie wyboru i jesteście skazani na to co daje producent. Nawigacja w aucie, jeśli ma aktualne mapy sprawdzi się na co dzień, ale nie pozwoli na zaplanowanie trasy... Od niedawna  sytuacja jednak sie zmieniła i japoński producent wprowadza do swoich systemów multimedialnych możliwość korzystania z CarPlay i Android Auto. Co nam do daje? Jeszcze chwilę temu tylko możliwość z korzystania na wbudowanym urządzeniu np. z mapy Google. To bardzo dużo (o ile mamy dostęp do internetu),  jednak CarPlay ma obecnie możliwość obsługi np. Maps.ME ze wszystkimi jego zaletami!

Jeśli planujemy wymianę radia warto pomyśleć o takim z obsługą CarPlay i Android Auto a jeszcze lepiej z system Android, gdyż dzięki temu uwolnimy nasz telefon od konieczności prowadzenia po drodze i co ważne - nic nie zasłania szyby. 

 

Tekst i zdjęcia: Ireneusz Rek