Sprzęt kempingowy pod namiotem. Co zabrać?
Tekst i zdjęcia: The Beduins
Co zabrać ze sobą pod namiot aby poczuć się jak w hotelu pod gwiazdami? Co podnosi nasz komfort w taki sposób, że przestajemy myśleć o wczasach z biurem podróży? Jak wygląda all inclusive campingowego życia na dziko? Przedstawiamy Wam naszych 10 punktów z listy sprzętu kempingowego, z którym biwakujemy wszędzie tam, gdzie na sam widok serce zabije nam szybciej.
1. PRĄD
- elastyczny panel solarny 100W/12V
- regulator napięcia PWM z LCD 10A 12/24V
- akumulator żelowy AGM 12V 100Ah
- okablowanie
2. LODÓWKA
W trakcie jazdy autem przydaje się niewątpliwie, na działce też pewnie jest ok, ale nie na południu, gdzie żar leje się z nieba w dzień i w nocy. Postanowiliśmy, że kupimy lodówkę kompresorową. Zakup na całe lata, ponieważ koszt takiej lodówki przekracza kilka tysięcy złotych. Niestety nawet nie zdążyłem zająć się poważnie tematem zakupu, kiedy okazało się, że kolega ma do sprzedania całkiem niezłą lodówkę samochodową Waeco TropiCool TC 35FL. Do zakupu przekonała mnie niska cena i informacja od producenta, że lodówka jest w stanie obniżyć temperaturę do 30 stopni poniżej temperatury otoczenia. Czyli radzi sobie z tym, z czym nie radziła sobie chłodziarka rodziców Anuli.
- prysznic 12V zasilany z gniazda zapalniczki
- 30l czarny zbiornik na wodę Takler
Dzieci kąpiemy w składanym baseniku kupionym w Decathlon. Siebie myjemy albo pod gołym niebem, albo w turystycznej kabinie prysznicowej.
Uwaga z ostatniej chwili: kupując ten materac zwróćcie uwagę, żeby korek był zakręcany, a nie wciskany. Nasze oba materace mają zakręcane korki i sprawują się nienagannie, natomiast o wkręcanych słyszeliśmy niepochlebne opinie.
Komfort naszego spania potęguje dodatkowo kołdra i poduszki zabierane z domowego łóżka. Zrezygnowaliśmy ze śpiworów, bo jadąc na wakacje samochodem możemy sobie pozwolić na nieliczenie każdego centymetra w bagażniku. Zresztą chyba wolelibyśmy zostawić coś innego niż pościel, bo dzięki niej śpimy jak w sypialnym apartamencie z wentylacją świeżym powietrzem.
6. SZAFKA KUCHENNA
Dopóki nie pojawiła się w naszym wyposażeniu szafka wszystkie kuchenne sprzęty i jedzenie przechowywaliśmy w siatkach i skrzynkach. Wieczne szukanie kubka, łyżeczki, otwieracza czy puszki z solą było trochę irytujące. Znowu z pomocą przyszedł Decathlon, który podsunął nam gotowe rozwiązanie. Szafka złożona, zapakowana jest w pokrowiec, nie zabiera dużo miejsca i waży niewiele. Natomiast po rozłożeniu jej otrzymujemy doskonały mebel kuchenny, do wnętrza którego mieści się całe nasze kuchenne wyposażenie a na zewnątrz mamy blat, który również jest niezastąpiony.
W zestawie z szafką jest osłona przeciwietrzna, którą montuje się w blacie w specjalnych otworach i dzięki temu w wietrzne dni można spokojnie gotować bez obawy o zdmuchnięcie płomienia. Osłonę tę widać na zdjęciu poniżej z kuchenką Campingaz Bistro 300.
Mimo szybkości rozkładania i dużej pojemności szafkę rozkładamy, kiedy w jednym miejscu jesteśmy dłużej niż na jedną noc.
10. HAMAK
11. POJEMNIK NA BUTY JAKO MIEJSCE NA WSZYSTKIE DROBIAZGI
Drobiazg porządkujący i ułatwiający życie pod namiotem. Simple clever życia pod namiotem. I nigdy więcej nie będziemy szukać kremów z filtrem, zapalniczki czy słonecznych okularów! Do kupienia w każdym sklepie z "przydaśkami". Po sezonie wakacyjnym może się przydać też w domu, piwnicy, garażu. Nie zajmuje po złożeniu wiele miejsca.
12. Inne
Nie wspomnieliśmy tutaj o wyposażeniu campingowym takim jak krzesła czy stół. W ostatniej dyskusji z zaprzyjaźnionymi pasjonatami sztuki campingowej doszliśmy do wniosku, że z uwagi na miejsce w samochodzie jest to kwestia bardzo indywidualna. My postawiliśmy na fotele z Decathlon (co pod koniec tego tekstu nie jest chyba już dla nikogo zaskoczeniem) Siedzi lub leży się na niech bardzo wygodnie, jednak po złożeniu zajmują dużo więcej miejca, niż tzw. fotele wędkarskie.
Polecamy również doposażyć się w takie drobiazgi jak miska do zmywania naczyń: klasyczna plastikowa lub składana na płasko wykonana z gumowanego materiału. Oprócz mycia naczyń sprawdza się także w przypadku szybkiej przepierki.
O namiocie pisaliśmy z kolei w innym poście.
Podsumowanie
Wyposażenie turystyczne, o którym piszemy, nie pojawiło się w naszym domu od razu. Metodą prób i błędów, przez kilka lat przede wszystkim sprawdzając wszystko w praktyce, wybieraliśmy sprzęt, który u nas sprawdza się najlepiej.
Jednak posiadanie samego sprzętu nie wystarczy. Trzeba najpierw ruszyć się z rodziną po prostu na najbliższą polanę żeby zrobić pierwszy krok w tej najprostszej przygodzie, jaką jest campingowanie. Wasze dzieciaki na pewno zapamiętają ją lepiej niż niejedną grę czy bajkę.
Zapraszamy do odwiedzenia strony The Beduins