TOYOPEDIA

Co to jest? To zbiór wszelkich informacji na temat Land Cruiserów, Hiluxów i innych samochodów 4x4 produkowanych przez Toyotę. Toyopedia rozwija się, więc jeśli chcesz dodać coś od siebie, wskazać błędy, dodać galerię lub ciekawy film - zgłoś się do nas. 

JAK SZUKAĆ 

Na diagramie powyżej, każda seria ma swój odpowiedni rysunek i link do artykułu.

Historia Land Cruisera to ponad 70 lat historii. Od prostego modelu Toyota BJ do uzbrojonych w najnowocześniejsze systemy i opcje wyposażenia LC 300 oraz LC 150. Jednak od samego początku Land Cruiser jest prawdziwym samochodem terenowym, z jego podstawowymi atrybutami: ramą, reduktorem i napędem 4x4. Przez lata technologia rozwija się, konstruktorzy wprowadzają coraz to nowsze rozwiązania. Jedno jest stałe - Land Cruiser to synonim niezawodności, jakości i trwałości. A nawet jeśli coś się popsuje, to pod każdą szerokością geograficzną znajdzie się warsztat, który usterkę usunie. Bo Land Cruiser to samochód globalny, dostępny na 6 kontynentach. Dla nas - fanów - jest obiektem marzeń, służy do realizacji wytyczonych celów, po prostu hobby. Od tego są kluby użytkowników, skupiające miłośników na całym świecie. 

KOD LAND CRUISERA

 Jeśli chcesz się sprawnie poruszać po naszej Toyopedii, zapoznaj się z tym prostym, aczkolwiek czasami zaskakującym, Kodem Land Cruisera. 

 X J Y Z

Każdy model Land Cruisera można opisać prostym wzorem, np. KDJ125, HZJ80, BJ70. Literka "J" oznacza Land Cruisera (Toyota przypisuje oznaczenia literowe modelom samochodów). X to litery przed "J", które oznaczają silnik (patrz "Wersje i silniki" w każdym katalogu). Y to liczba, która oznacza serię (generację), a Z to cyfra, która oznacza wersję nadwozia (3-drzwiowa, 5-drzwiowa, pick-up) i rozstaw osi. Zatem KD J 12 5 - to Land Cruiser ("J") serii J12 ("12") z silnikiem 1KD-FTV (KD) w wersji 3-drzwiowej ("5"). A B J 7 0 - to Land Cruiser serii J7 z silnikiem 3B w wersji 3-drzwiowej. 

Żeby nie było tak prosto, w oznaczeniach można znaleźć kilka nieścisłości lub niekonsekwencji, ale doświadczenia nabiera się wraz z czasem użytkowania Land Cruiserów. W końcu wszystko staje się proste i klarowne. Zachęcamy do studiowania tej historii, bo to jednocześnie historia budowania potęgi firmy Toyota na świecie. 

Wszystko, co chcecie wiedzieć o terenowych Toyotach, znajdziecie w Toyopedii.